Jašaraj: Sve dok postoji USONK, neće biti evaluacije sa testovima nastavnika

Od sadašnjeg zakonodavstva o ocjenjivanju rada nastavnika traži se promjena jer se procjenjuje da nema kredibiliteta. Predsjednik Ujedinjenog sindikata obrazovanja, nauke i kulture (USONK/SBASHK), Rrahman Jasharaj, rekao je da nikada neće prihvatiti evaluaciju nastavnika kroz testiranje.

„Da, rekli smo i govorit ćemo zauvijek, čak i najjednostavnijim narodnim jezikom kažem da dok sam ja i dok postoji USONK, neće biti evaluacije testa. Ali mi godinama tražimo od MONTI-a i Vlade da ojačaju sektor profesionalnih inspektora i da pomno vrše procenu“. Ne treba nas ocenjivati, već drugačije i bliže. Nikad test, već profesionalne provere preko inspektora, da“, rekao je Jasharaj.

U međuvremenu, direktor Instituta “Ed Guard” Rinor Qehaja rekao je da se ignoriše evaluacija rada nastavnika, prenosi Ekonomia Online.

Prema njegovim riječima, hitna je promjena postojećeg zakonodavstva, jer postoji nedostatak kredibiliteta.

„Ocjenjivanje rada je zakonska obaveza koja se godinama zaobilazi, ovo neocjenjivanje rada rezultiralo je izuzetno velikom zajednicom nastavnika, koja se onda vraća sa slabijim angažmanom i obeshrabrenjem za kompletne te nastavnike volontere. Važno je preispitati i važeću zakonsku regulativu, jer je to sa raspodjelom u samoocjenjivanju samih nastavnika, u evaluaciji portfolija, u evaluaciji od strane direktora škole, au malom procentu od strane inspektora da je većina njih i Odsustvo u Dovoljna kompetentnost, čak i za ocjenu, postavlja mnoga pitanja u pogledu pouzdanosti i valjanosti, pa čak i kada bismo ocjenjivali učinak prema važećem zakonodavstvu, problem bi bio koliko su te procjene pouzdane. Da bismo došli do prave formule, potrebno je da dođemo do procene nastavnika na nivou škole. Dakle, da bude delegiran u mehanizme unutar škole i nadzorno tijelo u zemlji. Da bismo imali ove mehanizme, veoma je važna meritokratija u zapošljavanju“, rekao je Qehaja.

Učitelj u Osnovnoj školi „Bajram Curri“, u Velikoj Slatini, Fidan Hasani, rekao je da treba nastaviti sadašnji proces evaluacije, gdje nastavnika ocjenjuju rukovodstvo škole i Inspektorat za obrazovanje.

“To je veoma složen proces, zbog brojnih indikatora koji se koriste svuda u svijetu za ocjenjivanje rada nastavnika, zatim ocjenjivanje učenika, pa za slobodne aktivnosti. Drugi je veoma komplikovan proces zbog prirode implementacije i poteškoća, s obzirom na ograničen kapacitet Inspektorata. Treći je vrlo osjetljiv proces zbog nedavne prošlosti i tendencija koje je imao da testira nastavnike, što znači da su postojale neke tendencije da se napravi neka vrsta provjere nastavnika, i to je stvorilo određeno nezadovoljstvo, i „Neku vrstu opozicije je stvoren”, rekao je Hasani.

On je dodao da se zajednica nastavnika ne protivi evaluaciji njihovog rada, ali kako je rekao, mora se postići konsenzus za izbor metode svih zainteresovanih strana./EO

Go to TOP