EBRD: U 2021. godini predviđa se ekonomski rast Kosova od 7,7%

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBOR) saopštila je da će do kraja 2021. godine Kosovo imati ekonomski rast od 7,7%. Prema izveštaju EBOR o “Regionalnim ekonomskim perspektivama“, kaže se da se privreda Kosova oporavlja uglavnom zahvaljujući spoljnom sektoru. Izvoz usluga dostigao je više od četiri puta veći izvoz robe nego što je bio prije pandemije, dok je u prvih sedam mjeseci 2021. godine udvostručen u odnosu na isti period 2020. godine.

„Izvoz robe je takođe snažno porastao. Potrošnja domaćinstava je podržana sve većim prilivom doznaka i kreditnom ekspanzijom. Predviđeno je da će privreda rasti za 7,7 odsto u 2021. godini i 4,5 u 2022. godini”, navodi se u ovom izveštaju. Prema izveštaju, privreda Kosova će rasti za 4,5 odsto u 2022. godini ili će imati drugi najveći rast na Balkanu. Samo se Crna Gora, prema EBOR-u, za 2022. očekuje da će imati veći ekonomski rast od Kosova na Zapadnom Balkanu, sa 5,7%.

Što se tiče Albanije, iz EBOR-a kažu da je zabilježila ekonomski rast, uglavnom vođen ekspanzijom domaće i strane tražnje. Turizam je odigrao veoma važnu ulogu.

„Turizam je snažno oživio u ljetnoj sezoni 2021. godine sa brojem stranih turista gotovo jednakim ciframa prije pandemije u periodu jun-avgust. Očekuje se da će privreda rasti za 8,0 posto u 2021. i za 3,7 posto u 2022. godini.

Crna Gora, za koju se očekuje da će 2022. godine imati najveći privredni rast od Zapadnog Balkana, prema EBOR-u, počela je snažno da se oporavlja 2021. Turizam u ovoj primorskoj zemlji snažno je porastao tokom ljeta, sa brojem stranih turista i noćenja boravak u kolektivnom smještaju, koji je prema Izvještaju dostigao 85% nivoa u odnosu na period jul-avgust 2019. godine u Crnoj Gori.

„Vlada je zabilježila značajan porast prihoda tokom ljetnih mjeseci, podržavajući fiskalne račune. “Predviđa se da će BVB rasti za 12,3 posto u 2021. godini i za 5,7 posto u 2022. godini”, navodi se u izvještaju.

Sjeverna Makedonija također doživljava solidan oporavak, uz ekonomski rast potaknut i domaćom i stranom potražnjom. Izvještaj pokazuje da je potrošnja makedonskih domaćinstava snažno porasla, podržana uglavnom povećanjem plata, rastom kredita i doznakama.

„Izvoz robe je povećan i po vrijednosti i u obimu, zajedno sa uvozom, podstaknut oporavkom u EU. „Predviđa se da će ekonomija rasti za 4,0 posto i 2021. i 2022. godine“, navodi se u izvještaju EBRD-a o Sjevernoj Makedoniji.

Dok Srbija, takođe prema EBOR-u, doživljava snažan privredni rast u 2021. Snažna ekspanzija zemlje u izvozu i industriji odrazila se na oporavak evrozone, koja je glavni trgovinski partner Srbije. „Monetarna politika je ostala prilagodljiva, uz glavna kamatna stopa centralne banke na najnižim nivoima svih vremena od 1 posto.

“Predviđa se da će srpska privreda rasti za 6,5 ​​posto u 2021. i za 4,3 posto u 2022. godini”, navodi se u izvještaju. Očekuje se da će ekonomija BiH imati najniži rast u 2022. godini na Zapadnom Balkanu u poređenju sa drugim zemljama. U 2021. godini Bosna je doživjela solidan privredni rast, koji je premašio očekivanja u drugom kvartalu 2021. godine, kao rezultat oporavka na stranim tržištima i snažnog rasta privatne domaće potrošnje.“

Kratkoročni pokazatelji trgovine na malo i industrija ukazuju na nastavak ekspanzije proizvodnih i industrijskih usluga u treća četvrtina.

“Očekuje se da će privreda rasti za 4,5 posto u 2021. i 3,0 posto u 2022.”, navodi se u izvještaju. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBOR) podigla je prognozu za region Zapadnog Balkana na 6,4 posto za 2021. u svom najnovijem danas objavljenom izvještaju Regionalne ekonomske perspektive (REP) U izvještaju EBOR-a se navodi da su potrošačke cijene, kao iu drugim regionima Zapadnog Balkana, postepeno rasle od 2021. godine. Zbog, toga prema EBOR-u, su porasle cijene hrane i energije.

Comments

Be the first to comment on this article

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Go to TOP