Provjera prošlosti, uslov za zaposlenje u Ministarstvu odbrane

Poseban status dobiće zaposleni u Ministarstvu odbrane, ukoliko bude usvojen novi zakon na osnovu nacrta idejnog dokumenta koji je izradila ova institucija. Za službenike ministarstva predviđene su beneficije kao što su novi činovi, nošenje oružja, prevremena i porodična penzija, pravo na to i mnogo više.

Međutim, biće im zabranjeno da putuju u inostranstvo u privatne svrhe bez prethodnog odobrenja, dok će mladi ljudi koji budu angažovani biti podvrgnuti provjeri prošlosti pre potpisivanja ugovora. U slučaju rata, oni će imati iste obaveze kao i vojska.

Ministarstvo odbrane je poduzelo inicijativu da svom civilnom osoblju obezbijedi “poseban status”, ali i da postavi dodatne kriterijume u procesu prijema novih službenika od onih predviđenih za državne službenike. Među uslovima za zapošljavanje biće i uspješno položena provera prošlosti.

Nove politike koje su ciljane navedene su u nacrtu konceptualnog dokumenta koji predlaže izradu i usvajanje novog zakona za Ministarstvo odbrane.

„Uspešno prolazak procesa verifikacije biće uslov za početak radnog odnosa za sve kategorije osoblja u Ministarstvu odbrane i bezbednosnih snaga Kosova (akt o imenovanju/ugovor o radu biće potpisan tek nakon uspešnog prolaska procesa verifikacije )“, navodi se u dokumentu koji je izašao na javnu raspravu.

U nacrtu konceptualnog dokumenta ističe se da novi sigurnosni rizici i prijetnje zahtijevaju nove vještine i savremenu obuku.

„Ljudski resursi su glavno bogatstvo za razvoj uspešnog sistema odbrane u Republici Kosovo. U tom pravcu potrebno je unaprijediti nivo obrazovanja/obuke ljudskih resursa, također koristeći mehanizme međunarodne saradnje. Stoga će se, u cilju prilagođavanja najbolje prakse, razvijati naprednije politike zapošljavanja aktivnog, rezervnog i civilnog vojnog osoblja, kako bi se stvorili uslovi za razvoj modernih profesionalnih snaga“, navodi se u dokumentu.

Navedeni su i drugi razlozi za “poseban status” zaposlenih u Ministarstvu odbrane.

„Integritet odbrambenih institucija i njihovog osoblja je od posebnog značaja i biće obrađen kroz planove integriteta. Realizacija ovih planova će uticati na povećanje efikasnosti, transparentnosti i borbe protiv korupcije od planiranja, nabavke, budžetiranja i izvršenja. Aspekti upravljanja ljudskim resursima, privlačenja, selekcije, edukacije, obuke, motivacije, nagrađivanja, napredovanja i prestanka službe doprinose uspješnom razvoju i održavanju snaga i operativnih vještina, kao iu državnoj službi”, ističe se u ovaj nacrt.

Ukoliko dokument bude odobren, službenici Ministarstva neće moći da odlaze u inostranstvo u privatne svrhe, bez prolaska kroz “interne procedure”.

Predviđena su posebna prava i obaveze osim onih predviđenih Zakonom o javnim funkcionerima.

Između ostalog, od službenika Ministarstva se očekuje da se podvrgavaju istim procedurama „poziva“ na službu u svakom trenutku i obavezni su da se angažuju i daju doprinos u svim situacijama sa kojima se suočava Kosovo, u vremenima mira iu vanrednim situacijama. Od njih se očekuje da služe 24 sata dnevno, 7 dana, u zavisnosti od nivoa situacije. Isto tako, predviđeno je da podliježe svim pravima i obavezama vojnog zakonodavstva u slučajevima angažovanja za vrijeme vanrednog/ratnog stanja, ili u slučajevima upućivanja u misije u inostranstvu, bilo u mirnodopskim ili ratnim vremenima.

Na osnovu dokumenta, zaposleni u Ministarstvu će biti podvrgnuti svim procedurama bezbjednosne provjere, u skladu sa zahtjevima i zakonskom regulativom na snazi.

Očekuje se da će civilno osoblje biti obučeno za upoznavanje sa vojnim pravilima za rat i misije u inostranstvu, kao i za upotrebu ličnog oružja koje će, prema dokumentu, služiti u slučaju rata i misija u inostranstvu.

Pored prava i obaveza predviđenih Zakonom o javnim službenicima, sa novim zakonom koji je predviđen za izradu i usvajanje, državni službenici Ministarstva odbrane i KBS-a imali bi i druga specifična prava, uključujući pravo na ekvivalentnost u činu i službi sa vojnim osobljem. Osim toga, dokument propisuje da u slučaju gubitka života usled profesionalne bolesti, nesreće ili bilo koje druge prirode, njegova porodica (zakonski naslednici) ostvaruje porodičnu i invalidsku penziju po principu izjednačenosti sa vojnim činovima. osoblje.

Takođe, predviđeno je pravo na prevremenu dobrovoljno penzionisanje sa navršenih 60 godina, sa određenim procentom (60% plate) pod uslovom da je zaposleni najmanje 15 godina neprekidno radio u Ministarstvu odbrane i KBS, uključujući i prethodne institucije. Sa izuzetkom pozicije generalnog sekretara, očekuje se da će imenovanja državnih službenika biti na neodređeno vrijeme.

A, među pogodnostima koje su im navedene, je i pravo na hranu, odnosno hranu u kuhinjama KBS.

Nacrt koncept dokumenta koji sadrži ove politike predlaže izradu novog zakona za Ministarstvo odbrane, kao posebnog zakona, koji će definisati rad, djelokrug i organizaciju ove institucije. Na osnovu svog sadržaja: “Ministarstvo odbrane će biti vodeća državna institucija u oblasti odbrane zemlje, odgovorna za demokratski civilni nadzor i kontrolu nad KSB-om, koju čine civilno osoblje i vojno osoblje KBS-a”.

Radna grupa koja je izradila dokument, iznela je potrebu za “odgovarajućim redefinisanjem nivoa strukturne organizacije Ministarstva odbrane u odnosu na delokrug i nadzornu ulogu KBS-a”. Takođe, utvrđivanje i regulisanje posebnog statusa zaposlenih kroz odredbe posebnog zakona, koji će biti dominantni u odnosu na one iz Zakona o državnim funkcionerima. Grupa je naglasila potrebu da se utvrdi i definiše zastupljenost vojnih pozicija u strukturi osoblja u Ministarstvu i KBS-u, uključujući procenat, nivo činova, njihove deficitarne pozicije, kao i ekvivalentnost u činu i službi između civilnih personalne i vojne.

Ministarstvo odbrane je sastavljeno od integrisanih civilnih i vojnih lica, a sastoji se od 283 radna mjesta, od čega 216 radnih mjesta civilnog osoblja i 67 radnih mjesta vojnog osoblja. Pored ovih, postoje 74 rukovodećih pozicija i 209 drugih pozicija stručnog i administrativnog osoblja.

Go to TOP