ZSO se smatra ključnom u finalizaciji procesa članstva u Savetu Evrope

Autor: Fitim Gashi za KOHA
Prevod i adaptacija: Berzat Berzati

S tek nešto više od dve sedmice do sastanka ministara vanjskih poslova zemalja Saveta Evrope, vladini zvaničnici su nastavili lobirati u zemljama članicama da osiguraju podršku. S druge strane, srbijanski zvaničnici pokušavaju da spreče finalizaciju procesa, iako priznaju da će to biti teško. Pa, upućeni u zbivanja kažu da se kao prepreka može pojaviti i nepostupanje nacrta statuta ZSO na tumačenje u Ustavnom sudu naše zemlje.

Vladini zvaničnici nastavljaju sa kampanjom lobiranja u evropskim zemljama, čekajući uvrštavanje članstva Kosova na dnevni red ministara spoljnih poslova Saveta Evrope u maju.

Ministarka inostranih poslova Donika Grvala Švarc učestvuje na neformalnom sastanku ministara EZ nadležnih za opšte poslove u Briselu. Između ostalog, u saopštenju za javnost Ministarstva vanjskih poslova spominje se i lobiranje za članstvo u Savetu Evrope.

Ministrica Grvala će takođe održati bilateralne sastanke sa ministrima spoljnih poslova i poslova EZ na kojima će razgovarati o bilateralnim odnosima i procesima kroz koje prolazi Kosovo, posebno o procesu članstva u Savetu Evrope“, piše on u saopštenju Ministarstvo inostranih poslova.

U Vladi Kosova nisu dali signale da će ispuniti zahtev koji su nedavno navele dve najveće zemlje Saveta Evrope, Francuska i Nemačka, a koji je u postupku izrade nacrta statuta Udruženja za ocenjivanje u Ustavnom sudu Kosova.

Zastupnik Pokreta Samoopredeljenje Armend Muja dan ranije je odbacio mogućnost da Vlada podnese nacrt statuta Ustavnom sudu.

U međuvremenu, Srbija čini poslednje napore da spreči finalizaciju ovog procesa.

„Mi se borimo, velike sile se bore protiv nas, borićemo se i dalje. Stvari su veoma tesne, jer je potrebna većina od 31 države članice, a verujem da će Kosovo imati između 29 i 33 glasa. Znamo da ćemo izgubiti u finalu, ali znamo i da smo zaštitili ugled Srbije, jer je više od stotinu zemalja pokazalo poštovanje prema našoj zemlji“, naveo je Vučić.

Srbijanski zvaničnici, poput ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, preneli su i stavove drugih zemalja, rekavši za Francusku da zahteva ne samo obradu nacrta, već i da sačeka odgovor Ustavnog suda.

Ali poznavaoci dešavanja kažu da Srbija neće moći da spreči članstvo i da krunisanje procesa zavisi od moćnih država.

„Tri glavna šefa država potpisala su zajedničko pismo u kojem obećavaju da će implementirati Osnovni sporazum i uspostaviti ZSO. Vidjeće se da li je Kurti spreman da pošalje evropski nacrt statuta Ustavnom sudu. Iz izjava koje daju politički eksponenti vlasti, vidi se da nema naznaka da će ovaj nacrt statuta biti upućen Ustavnom sudu. Srbija je nemoćna da zaustavi članstvo Kosova u Savetu Evrope ako to žele Nemačka i Francuska“, rekao je Belgzim Kamberi.

Prema njegovim riječima, nije nemoguće da premijer Aljbin Kurti ne uputi nacrt statuta Asocijacije Ustavnom sudu.

Kamberi je naveo da je jasno da, ukoliko nemačka i francuska vlada nisu voljne da odlože članstvo Kosova u Savetu Evrope, tu odluku ne može doneti Savet ministara.

“To su uvijek bili politički uslovljeni procesi. Ovdje se radi o implementaciji francusko-njemačkog plana. Stoga je u Berlinu i Parizu veoma važno da ovaj plan ne propadne. Kao što vidite, ove dve vlade čak i ne traže od zvaničnog Beograda, već vrše pritisak na Kosovo da izrazi spremnost za sprovođenje plana“, rekao je on.

Nakon što je Kosovo uspešno prošlo glasanje u Parlamentarnoj skupštini, premijer Aljbin Kurti je upitan da li je spreman da rizikuje članstvo u Savetu Evrope, ako je cena kretanje ka osnivanju ZSO. On je rekao da “ne preduzima korake koji ugrožavaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavnost i zakonitost Kosova”.

Govoreći o zahtjevima država PETORKE, Kurti je naveo da ih zemlje koje su priznale Kosovo kao državu ne tjeraju da zauzmu nižu poziciju od grčke poslanice Dore Bakoyannis.

Izvestiteljica za Kosovo u Savetu Evrope, Bakojanijeva, opisuje pridruživanje Kosovu kao obavezu nakon članstva.

Nakon glasanja u Parlamentarnoj skupštini, stvar sada prelazi u ruke ministara spoljnih poslova Saveta Evrope, koji konačno moraju da odluče da li će Kosovo postati najnoviji član organizacije. Očekuje se da će sljedeći sastanak ministara biti održan sredinom maja.

Go to TOP