U Beču otvoren “Cvijet Srebrenice”: Majke koje nisu pokleknule – “Nisu nas ubili, pretvorili su nas u heroje!”
Pripremio: Berzat Berzati,
Na Trgu Ujedinjenih nacija u Beču danas je svečano otkriven spomenik “Cvijet Srebrenice” – simbol sjećanja, istine i opomene čovječanstvu. Ispred hiljada prisutnih, među kojima su bili članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, austrijski zvaničnici i predstavnici UN-a, obratila se Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice”, žena čiji glas odjekuje decenijama kao savjest Bosne i Hercegovine.

“U genocidu mi je ubijeno 22 člana porodice, uključujući muža i sina. Ali nisu mogli ubiti duh majke Bošnjakinje. Mi nismo žrtve – mi smo heroji. Naša djeca su ubijena, ali naš glas živi”, poručila je Subašić uz aplauz prisutnih.
Dodala je da “Evropa nije ništa naučila poslije Holokausta i genocida”, jer “djeca i dalje ginu u Ukrajini i Palestini, dok svijet ćuti – baš kao 1995.”
“Zašto nas Evropa ne prihvata? Zato što ima muslimana u Bosni i to im je teško priznati. Mi majke smo pružile ruku pomirenja svima – jer smo rađale djecu iz ljubavi, ne iz mržnje”, rekla je Subašić.
Most sjećanja i opomena svijetu
Spomenik, težak 17 tona, rad je umjetnice Anite Zečić iz Prijedora. Sastoji se od 11 silueta Majki Srebrenice koje u rukama drže cvijet, simbolizujući teret bola i snagu dostojanstva. Postavljen je na javnoj površini ispred zgrade Ujedinjenih nacija u Beču, gradu koji je jednoglasno usvojio rezoluciju o Srebrenici.
“Beč danas postaje čuvar sjećanja, grad koji pamti i opominje”, rekao je Damir Saračević, predsjednik Saveza bh. udruženja u Austriji “Consilium Bosniacum”, organizatora projekta.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić podsjetio je da je “UN, koji je proglasio Srebrenicu sigurnom zonom, istovremeno omogućio da se genocid dogodi razoružavanjem onih koji su je branili”.
Denis Bećirović istakao je da otkrivanje spomenika na Dan Ujedinjenih nacija ima posebnu simboliku: “Genocid se dogodio pod zastavom UN-a – zato poruka iz Beča mora odjeknuti svijetom: negatori istine neće uspjeti.”
Cvijet koji prkosi zaboravu
Otkrivanje “Cvijeta Srebrenice” u Beču predstavlja globalni čin sjećanja i moralne odgovornosti. Ovaj spomenik nije samo kamen i čelik, već svjedočanstvo da majke nisu pokleknule pred nepravdom.
“Mi ne tražimo osvetu, već istinu i pravdu. Naša djeca su postala most između naroda i religija. Naša misija traje dok posljednja majka ne pronađe kosti svog sina”, zaključila je Munira Subašić.
