Sukobi u Akademiji nauka Kosova kulminiraju inicijativom za smjenu predsjednika

Izvor: Koha.net
Prijevod i adaptacija: Fatir Berzati

Deset je članova, koji su u utorak protokolirali zahtev za sastanak Predsedništva Akademije nauka i umetnosti Kosova, kao prvi korak za razrešenje akademika Mehmeta Kraje sa mesta predsedavajućeg. Problemi sa sukobima između akademika počeli su ranije, ali su se javno pojavili u decembru prošle godine.

Sukobi u Akademiji nauka i umetnosti Kosova ušli su u još jednu “epizodu”. Grupa akademika i članova sa korespondencijom u ovoj instituciji zvanično je započela proces razrješenja predsjednika ANUK-a Mehmet Kraje.

Deset je članova, koji su u utorak protokolirali zahtjev za sjednicu Predsjedništva institucije, kao prvi korak za smjenu sa čelnog mjesta akademika Mehmeta Kraje. Za više od četiri decenije postojanja ove institucije, ovo je prvi put da se pokreće postupak za razrješenje predsjednika.

Nevolje sa sukobima između akademika počele su ranije, ali su se javno ispoljile u decembru prošle godine, kada je Sekcija društvenih nauka reagovala na tekst predsednika Mehmeta Kraje „Destabilizujuće namere Srbije na Kosovu i na Zapadnom Balkanu“, koji je objavljen na web stranici ANUK-a.

Sekcija je 23. decembra reagovala protiv Kraje tvrdnjama da je „svojim neakademskim pristupom, a posebno objavljivanjem ovog nenaučnog dokumenta, koji je sačinio sam, kao rukovodilac jedne prestižne naučne, umetničke i kulturne institucije. , donosi poremećaj sa ozbiljnim posljedicama po samu Akademiju“.

Predsjednik najviše naučne institucije akademik Mehmet Kraja rekao je da preuzima odgovornost za objavljeni tekst.

Zahtjev za održavanje sjednice Predsjedništva Akademije potpisalo je deset redovnih i dopisnih članova. Na ovom sastanku će od akademika Kraje tražiti da odgovornost prepusti Predsjedništvu.

“Predsjedništvo mora biti sazvano. Predsjedništvo saziva vanredni sastanak”, rekao je za KOHEN jedan od članova institucije. Ovaj izvor je naveo da će na tom sastanku tražiti odgovornost od gradonačelnika Kraja, a između ostalog i njegovu ostavku.

“Ako ne snosi odgovornost i ne podnese ostavku, sazvaćemo vanrednu sednicu Skupštine Akademije”, rekao je ovaj izvor. Prema Statutu Akademije, Vanrednu sjednicu saziva Predsjedništvo po potrebi najmanje 8 dana prije njenog održavanja ili kada to zatraže najmanje dvije sekcije ili 10 redovnih članova i dopisnih članova Akademije”.

“Prva mogućnost je da predsjedavajući podnese ostavku na sjednici Predsjedništva, a potpredsjedavajući preuzme dužnost. Ili sazvati vanrednu sjednicu Skupštine i glasati o ponovnoj ocjeni predsjednika”, rekao je izvor.

Akademik Muhamed Kuljaši potvrdio je kasno u četvrtak pokretanje postupka za smjenu Kraje.

“Na vanrednoj sjednici Sekcije društvenih nauka pokrenuli smo proceduru za održavanje vanredne Skupštine sa jednom tačkom dnevnog reda: zahtjevom za razrješenje predsjednika Kraje. Ovaj sastanak bi trebalo da bude održan početkom naredne sedmice”, rekao je akademik Kuljaši.

Prema pisanju KOHA-e saznaje da neki akademici imaju primjedbe na “arbitrarno ponašanje” Kraje i da je to, prema njihovim riječima, uticalo na stvaranje podjela među akademicima.

“Pozicija predsjedavajućeg treba da ujedini sve. Sada je ova pozicija podijelila ljude. Zapis koji je gradonačelnik objavio nije tačan. Svojom rukom je potpisao odluku da se zapisnik ne može objavljivati ​​bez odluke Predsjedništva i objavio je. Tekst je direktor sam objavio, a zamislite da svaki akademik na sajtu ustanove objavi šta hoće”, rekao je ovaj izvor.

Dok su na upite medija od predsjednika AUNK-a, akademika Mehmeta Kraje do objavljivanja teksta nije bio dostupan za odgovor.

U decembru je predsednik Mehmet Kraja objavio tekst “Destabilizujući ciljevi Srbije na Kosovu i Zapadnom Balkanu”. Sadržaj je izazvao reakciju javnosti. Pismo je predstavljeno kao “opšta analiza Akademije nauka i umetnosti Kosova, kako bi se skrenula pažnja unutrašnjeg mišljenja i međunarodnog faktora da je politika Srbije prema Kosovu i zapadnom Balkanu nedavno prepoznala trend eskalacije…” .

Dokument sadrži optužbe i stavove o političkim ličnostima Kosova i zemalja poput Albanije i daje tumačenja niza istorijskih događaja.

U reagovanju Sekcije društvenih nauka pisalo je da se ova sekcija od početka protivi objavljivanju teksta u ime Akademije. Optužili su Kraju za nametnuto i samovoljno ponašanje, a on je u odgovoru istakao da se njegovo protivljenje vidi iz zapisnika sa sastanka od 26. januara 2022. godine.

„Sekcija društvenih nauka odavno je skrenula pažnju na predsednika ANUK-a, Mehmet Kraja, zbog nametnutog i samovoljnog ponašanja, koje ozbiljno vrijeđa dostojanstvo institucije na čijem je čelu. Svojim neakademskim pristupom, a posebno objavljivanjem ovog nenaučnog dokumenta, koji je sačinio sam, kao čelnik prestižne naučne, umjetničke i kulturne institucije, donosi razjedinjenost sa ozbiljnim posljedicama po samu Akademiju”, reaguje. čita.

“Institucionalnu i moralnu refleksiju” zatražio je akademik Kraja. Tu su najavljeni i drugi statutarni koraci.

Istog dana akademik Kraja je na svom Fejsbuk nalogu naveo da je 17. januara 2022. godine o tekstu raspravljano na sjednici Predsjedništva i da je dobio podršku. On je objavio, kako je rekao, stavove članova Predsjedništva.

“1. Justina Široka-Pulja, potpredsjednica, podržava to kao inicijativu i kaže da je predsjednici proslijedila neke prijedloge;

2. Ljuan Mulići, naučni sekretar, podržava analizu i traži da se ona odmah objavi;

3. Sabri Hamiti, sekretar Odsjeka za lingvistiku i književnost, analizu naziva političkom i izražava rezerve u pogledu njene distribucije;

4. Điljeta Muškoljaj, sekretar Sekcije društvenih nauka, podržava inicijativu i analizu, predlažući da se ona dopuni referencama;

5. Fetah Podvorica, sekretar Odsjeka za prirodne nauke, podržava inicijativu i analizu, predlažući da se ista dopuni referencama;

6. Rauf Dhomi, sekretar Odsjeka za umjetnost, podržava analizu i predlaže da se ona odmah objavi;

7. Mehmet Kraja, predsjedavajući, podržava analizu i njeno objavljivanje”, napisao je Kraja.

Prema riječima glavnog akademika, tekst analize je stavljen na raspolaganje svim članovima. Od 38 članova, prema njegovim riječima, samo dva člana, Isa Mustafa i Arsim Bajrami, dala su pismene odgovore. Ali u roku od sat vremena naučni sekretar ANUK-a, Ljuan Mulići, demantovao je Krajine tvrdnje.

“Nije tačno da je taj tekst dobio saglasnost Predsjedništva za objavljivanje. Naprotiv, protivi se. Istina je da je Krajino ponašanje impozantno i proizvoljno, s posebnim naglaskom na aroganciju”, rekao je Mulići za medije.

Kraja je priznao da se “needitovana verzija teksta možda pojavila na sajtu Akademije”. Za to je rekao da je to moglo biti učinjeno iz nekog tehničkog razloga i naglasio da je autorizovana verzija sada na web stranici. Rekao je da preuzima odgovornost za pisanje.

Akademik Kraja je član ANUK-a od 2005. godine. U periodu 2008-2014 bio je sekretar Sekcije za jezik i književnost, a od 2019. godine je predsednik Akademije nauka i umetnosti Kosova.

Go to TOP