Srbija: Arifi tvrdi da je “samovoljno” razrešen sa pozicije gradonačelnika Preševa

Šćiprim Arifi tvrdi da su ga vlasti u Srbiji “samovoljno”, u ponoć, razrešile sa mesta gradonačelnika opštine Preševo. Dok se u odluci Vlade Srbije od 18. aprila, bez navođenja razloga, navodi se da je Skupština opštine Preševo ​​raspuštena, a najavljeno je i formiranje privremenog organa.

Arifi je 20. aprila rekao da je formirano privremeno telo do narednih izbora, a Ragmi Mustafa imenovan na čelo opštine Preševo – koja se nalazi na krajnjem jugu Srbije, naseljene većinski albanskom zajednicom.

„Već neko vreme [aktuelni srbijanski predsednik Aleksandar] Vučić javno preti Albancima Preševske doline. Moje nasilno razrešenje sinoć u ponoć, bez ikakve zakonske procedure i najave, dolazi odmah nakon Vučićeve posljednje javne prijetnje ove sedmice i 24 sata nakon što mi je Sud Srbije izrekao presudu za postavljanje zastave Albanije 28. novembra(na Nacionalni Dan zastave Albanije) preko naloga na društvenoj mreži.

Arifi i njegov subjekt Alternativa za promene su u sudskom procesu pred osnovnim sudom u Vranju, Srbija kažnjeni novčanom kaznom od 470 evra zbog postavljanja zastave Albanije na prostorije partije u Bujanovcu 27. novembra 2022. godine, dan uoči godišnjice Dana nezavisnosti Republike Albanije.

U odluci je navedeno da su on i njegova stranka oglašeni krivim jer su 27. novembra 2022. godine u 21:05 “istakli zastavu strane države, Albanije, a da nisu istakli zastavu Srbije”. Ovim su, ocenio je sud, Arifi i njegova stranka prekršili zakon koji reguliše upotrebu zastave i drugih nacionalnih simbola Srbije.

Arifi je za svoju smenu okrivio i albanske političke eksponente u Preševskoj dolini – Preševo, Medveđu i Bujanovac – koje je optužio da su postali “lako oruđe za Vučića i Srbiju za sprovođenje njegove antialbanske agende u Preševskoj dolini”.

Inače, zbog nesuglasica između albanskih političkih partija već nekoliko godina postoji politička nestabilnost u lokalnoj vlasti u Preševu. Preševo ​​je jedna od tri opštine na jugu Srbije, gde je većinsko albansko stanovništvo. Albanci u Srbiji su četvrta nacionalna manjina, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine. U ovoj zemlji živi 61.687 Albanaca.

Popis je pokazao da su Albanci četvrta najveća manjina u Srbiji

Političke stranke i građani Srbije iz albanske nevećinske zajednice često su se žalili da srbijanske vlasti pokušavaju da umanje broj Albanaca koji žive u Srbiji, deaktivirajući njihove adrese.

Go to TOP