Škole bez liftova, deca sa smetnjama u razvoju nejednaka u odnosu na vršnjake

Slobodno kretanje bez prepreka i dalje je izazov za djecu sa smetnjama u razvoju, posebno u obrazovnim ustanovama. Ovo kažu iz organizacije “Save the Children” na Kosovu Ljuljevare Behljulji iz ove organizacije, za kosovski onlajn medij EO da je pristup djeci sa smetnjama u razvoju stalni izazov u zemlji, od trenutka kada odu od kuće do nastavka “.

Pristup je i dalje problematičan na celom Kosovu, pristup je problem od trenutka kada dete sa smetnjama u razvoju napusti dom u školu, postoje mnoge prepreke u vezi sa prevozom, putevima koji su nepodesni, a zatim iu školi, veliki deo škola verovatno ih ima padine u Prištini, ali nisu uvek ove kosine po standardu koji bi trebalo da budu, onda postoji veliki nedostatak pristupa celom školskom okruženju, to ne može biti u većini u nekim slučajevima deca sa smetnjama u razvoju, posebno ona koja koriste invalidska kolica, nemaju pristup drugom ili trećem spratu škole, niti sali za fizičko vaspitanje, ili imaju mnogo prepreka čak iu učešću u laboratorijama”, rekla je Behljuljijeva.

Behljulji je naglasila da skoro sve škole na Kosovu nemaju liftovi za učenike koji koriste invalidska kolica „Škole na Kosovu, skoro nijedna, nemaju liftove koje bi mogli da koriste učenici sa invalidskim kolicima.

To ih ograničava u okviru školskog okruženja, pored fizičkog pristupa postoje i pristupi koji se odnose na pedagoški aspekt, veliki broj djece nema individualne planove obrazovanja. Ovi planovi se čuvaju radi podrške djeci sa smetnjama u razvoju koja imaju značajne poteškoće u učenju, iako često imaju takve planove, ali to nisu planovi prilagođeni individualnim potrebama. Drugi problem je gdje se planovi ne sprovode, a kao rezultat toga vrlo malo djece sa smetnjama u razvoju ima koristi od obrazovnog sistema”, rekla je ona.

Prema njenim riječima, svako dijete u školi treba da bude aktivan učesnik, dodajući da je “dijete diskriminisano protiv toga oni to najviše doživljavaju u učionici, gdje se niko time ne bavi i ne radi kako treba.”

„Svako dijete koje je u školi treba da bude aktivan učesnik i da ima što više koristi od nastave. Vlada je napravila veoma dobre politike, ali u tom pravcu veliki deo pripada direkcijama za obrazovanje ali i školama, deca sa smetnjama u razvoju su u rukama nastavnika. Ministarstvo prosvjete trebalo bi da učini više u praćenju škola i mentorstvu škola kako bi pokazalo da znaju kako da rade posao. Dijete doživljava veću diskriminaciju u učionici, gdje se niko s njim ne bavi i ne radi kako treba, gdje je mnogo toga moguće, nedostaje podrška, odgovarajući materijali, potrebna oprema i kao rezultat toga dijete je fizički u nastavi, ali samim tim ništa ne koristi. Sve veze moraju da vrše svoje kompetencije”, naglasila je Behljulji.

Sa 150 asistenata koje ima celo Kosovo, prema Behlulijevim rečima, to nije dovoljno za četiri hiljade dece sa smetnjama u razvoju. Dalje, ona je rekla da ti asistenti ne mogu da pokriju ni minimalne potrebe, njihove distribucija nije adekvatna u opštinama „Sa oko četiri hiljade dece i brojkom od 150 asistenata, to ne zadovoljava ni minimalne potrebe, makar samo u jednoj školi u Prištini, a to je Ismail Qemaili, sa 43 dece, samo u toj školi. potrebno četiri do pet pomoćnika, a da ne pominjemo da opština Priština može imati 10 pomoćnika.

Ne mogu da pokriju ni minimalne potrebe, raspodjela im nije adekvatna jer jedan asistent je samo za jedno dijete, ne može. Dijete ne može imati potrebu jedan sat, a da je nema drugi sat. Roditelji su primorani da ostave obaveze koje imaju kod kuće i idu u školu i preuzmu teret koji ne bi trebao biti njihov”, zaključila je. Učenik Eldin Gashi je rekao da obećanja Vlade nisu su ostvarena i to su bila ‘prazna obećanja’ Pozvao je centralni nivo da bude više kooperativan i sasluša izazove djece kako bi imali što bolju inkluziju bez barijera su nedostaci u multisektorskom sektoru, što se tiče potreba djece, posebno u školama u kojima se školuju za bolju budućnost.

Što se tiče škola u opštini Priština, postoje samo dve škole sa pristupom, ‘Ismailj Ćemailji’, koja ima pristup samo prvom spratu, i model škola, koja ima pristup na oba sprata jer ima lift. ‘Ismail Qemaili’, koja ima pristup samo na prvi sprat, i Model škola, koja ima pristup na oba sprata jer ima lift. Obećanja koja je dala Vlada nisu ispunjena, to su bila samo prazna obećanja jer smo mi održali sastanak sa njima, čak i kada smo održali sastanak nije došao sam premijer, već je poslao njihov tim. Tokom sastanka, tim je također napustio sastanak i otišao na drugi sastanak. Pozvao bih ih da budu kooperativniji, osluškuju naše izazove, ali ne samo da ih slušaju nego i implementiraju. Zato što nam je potrebna bolja sveobuhvatna i bez barijera”, rekao je Gaši.

Go to TOP