Samoopredeljenje smatra da je sporazum sa Srbijom nemoguć – Opozicija upire prst ka Vladi

Pokret Samoopredeljenje smatra da je nemoguće postići dogovor o dinaru, s obzirom na žestoku kampanju i “dekonstruktivan” pristup Srbije. Dok Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova smatraju da je dijalog u Briselu o unutrašnjim pitanjima nerazuman.

PDK i AAK kažu za kosovski medij Ekonomija Online da dinar nije trebalo da bude uključen u dnevni red dijaloga i kao takav vide to kao grešku.

Zastupnik Pokreta Samoopredeljenje Arbr Redžaj rekao je da je dijalog sa Srbijom težak s obzirom na ponašanje Srbije i prepreke za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

“Ne može biti dijaloga sa Srbijom o načinu na koji se ponaša. Imamo dogovoreni sporazum koji je sadržao nekoliko tačaka, među kojima je bila i posvećenost druge dve strane članstvu u međunarodnim organizacijama, dok sa druge strane nemamo pojma na kom jeziku i sa kojom žestinom je Srbija pokušala da zaustavi Kosovo u parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope”, rekao je Redžaj, pomenuo i pokušaj Srbije da pripoji sever napadom u Banjskoj 24. septembra na severu Kosova.

„S druge strane, postoji teroristički napad sa motivima da se pripoji deo Republike Kosovo, u ovom slučaju sever, i naravno da se u takvim situacijama dijalog ne može nastaviti. Dakle, to mora da se preuredi i onda ste videli i ideju kada posrednici pokušavaju da pronađu grešku, tako da u ovom slučaju sami sebe okrivljuju, iako mislim da pristup od početka nije bio dobar”, rekao je Redžaj.

Što se tiče pristupa Kosova dijalogu, Redžaj je rekao da se naša zemlja pokazala na pozitivan način predlaganjem sporazuma.

„Što se tiče dijaloga, sa stanovišta kosovske strane, mislim da se Kosovo pokazalo jer je nekoliko puta predlagalo potpisivanje sporazuma, neko je rekao, iako je i međunarodni faktor rekao da kada je sporazum dogovoreno, nema potrebe za potpisom, ali sa Dakle znamo sa kim imamo posla, odnosno sa Srbijom koja je uvek kršila sporazume, imamo 3 sporazuma dogovorena sa Srbijom, njihovu implementaciju i zašto su dogovoreni, tj. kao onaj o registarskim tablicama i ostalo, bilo je teško sprovesti iako postoji sporazum, mi smo uvek insistirali na njegovom potpisivanju, čak i u Savetu bezbednosti, gde se premijer Kosova obraća Vučiću i kaže dođi i potpiši, ja misle da dijalog treba preoblikovati i sagledati ga u drugačijem obliku, rekao je on.

Zastupnik Demokratske partije Kosova Ferat Šalja smatra da je pitanje dinara pitanje o kome ne treba razgovarati u dijalogu, jer je to unutrašnji problem.

„Problemi i pregovori oko dinara uopšte nisu trebali da počnu, ovo je improvizacija institucija najvišeg nivoa državne vlasti jer je dinar unutrašnji problem Kosova regulisan zakonom, problem koji nikako ne treba iznositi u arenu. međunarodnog“, rekao je.

Isti je dodao da se stanje za dinar pogoršalo i da je već donelo velike političke i ekonomske posledice po našu zemlju.

“Nažalost, ova situacija je već degradirala i unutrašnja pitanja se sele na međunarodnu agendu, što ima velike političke i ekonomske posljedice za našu zemlju. Dakle, mi smo bili i jesmo da se interno raspravlja o unutrašnjim pitanjima, ali nažalost Vlada skoro svaki mjesec izvlači iz jedne nerazumne i nepotrebne afere kako bi pobjegla od realne situacije u koju je dovela državu. Totalno politički potpuno za svakodnevnu unutrašnju dnevnu potrošnju potpuno je van legalno potpuno nepotrebno. Za mene je to završeno jer je zakon jasan, ovlašćenja su jasna, operativne radnje koje preduzima vlada sa ili bez koordinacije međunarodnog faktora, to je direktna odgovornost premijera i onih koji se bave ovim poslom. “, rekao je.

Zastupnik Alijanse za budućnost Kosova Palj Ljekaj rekao je da nema napretka po pitanju dinara uprkos čestim sastancima dve strane.

„U pravu ste kada to kažete, jer u prvim danima kada je odluka doneta na osnovu uredbe CBK, oni koji imaju pravo i mi smo ih pozdravili, oni su stali i prisvojili za sebe da mi zaustavljamo dinar koji ovo je ustavno pitanje zemlje i da se neće nastaviti, neće biti dijaloga po pitanju dinara u Briselu, već će se desiti suprotno i pet sastanaka koji su usledili, nema smisla govoriti o napretku po pitanju emisija dinara”, rekao je.

On je rekao da Vlada nije ozbiljna prema međunarodnoj zajednici i njenim građanima u načinu na koji se bavi pitanjem dinara. „Vlada je vrlo neozbiljna prema međunarodnim institucijama, a posebno prema građanima Republike Kosovo koji su obećali da neće razgovarati o pitanju dinara u Briselu, ali ono o čemu se razgovara je ono što je to podiglo na politički nivo. nivo i nivo dijaloga”, rekao je on.

Go to TOP