Redžepi: Predsjedavajuća Međuinstitucionalne koordinacione grupe za ljudska prava (VIDEO)

Na današnjoj 47-oj sednici Vlade Kosova koja je održana na međunarodni dan ljudskih prava, a kojom je presjedavao republički premijer Aljbin Kurti jedna od tačaka koja je posebno značajna za nevećinske zajednice i ljudska prava jeste upravo tačka 10 dnevnog reda. Gdje je usvajanjem nacrta odluke o reorganizaciji međuinstiucionalne koordinirajuće radne grupe za ljudska prava. Kojom će predsjedavati zamjenica premijera za manjinska pitanja i ljudska prava u Vladi Kosova Emilija Redžepi. Po prvi put se država aktivno uključila i krenula u kontrolu primene zakona koji se odnose na zaštitu prava nevećinskih zajednica bilo da se radi o zapošljenju ili pravu za upotrebu jezika.

Grupu predvodi zamenica premijera Republike Kosovo Emilija Redžepi i ima sledeći sastav:

  1. Zamenica premijera Predsedavajuća
  2. Narodni advokat-član
  3. Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore – član
  4. Ministarstvo pravde – član
  5. Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne administracije – član
  6. Ministarstvo finansija, rada i transfera – član
  7. Ministarstvo za zajednice i povratak – član
  8. Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija – član
  9. Ministarstvo životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture – član
  10. Ministarstvo zdravlja – član
  11. Ministarstvo uprave lokalne samouprave – član
  12. Ministarstvo kulture, omladine i sporta – član
  13. Direktorijat Kancelarije za dobro upravljanje / pri kabinetu premijera – član
  14. Direktorijat Pravne kancelarije / pri kabinetu premijera – član
  15. Agencija za rodnu ravnopravnost / pri kabinetu premijera – član
  16. Vladina komisija za nestala lica / pri kabinetu premijera – član
  17. Glavni izvršni službenik Agencije za statistiku Kosova – član

Ova Grupa ima dužnosti i odgovornosti da garantuje da osnovna ljudska prava i slobode budu nedeljive, neotuđive i neprikosnovene kao osnova pravnog poretka Republike Kosovo; razvijati međuinstitucionalni dijalog i saradnju u cilju razvoja i jačanja državnog sistema za unapređenje i zaštitu ljudskih prava; praćenje i koordinaciju implementacije zakona, politika i strategija o ljudskim pravima; izveštavanje Skupštine o zaštiti i poštovanju ljudskih prava u Republici Kosovo u skladu sa ustavnim obavezama i međunarodnim aktima; razmjenu informacija i podataka u realizaciji preporuka sadržanih u izvještajima nadležnih savjeta i drugih tijela Ujedinjenih nacija, Savjeta Evrope, Evropske unije i drugih međunarodnih organizacija. Grupa se sastaje najmanje dva puta godišnje.

“Poštovani građani naša država Republika Kosovo je domovina svih građana: Albanaca, Srba, Bošnjaka, Turaka, Roma, Aškalija, Egipćana, Goranaca, Crnogoraca, Hrvata I svih drugih naroda koji u njoj vekovina žive…” rekla je Redžepi.

Ceneći usvajanje ove odluke, zamenica premijera Emilija Redžepi je pohvalila posvećenost i veliku volju Vlade u promovisanju i unapređenju ljudskih prava u Republici Kosovo. Jednom rečju, obratila se građanima Republike Kosovo povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.

Redžepi je prilikom obraćanja obećala da će u svojstvu zamenice premijera direktno pratiti implementaciju zakona o zaposlenosti ne većinskih zajednica u javnim i privatnim institucijama, na centralnom i lokalnom nivou i zahtevati odgovornost zbog nepoštovanja, kao i zakona o službenoj upotrebi jezika u javnoj administraciji, problem koji je prisutan preko 20 godina.

Inače značaj usvojene tačke 10 jeste aktivnije uključenje predstavnika Vlade Kosova odnosno Emilije Redžepi koja je imenovana za predsjedavajuću međuinstitucionalne radne grupe za koordinaciju ljudska prava. Što znači da smo bliže ispunjenju kvota za ravnopravno zapošljavanje pripadnika nevečinskih zajednica u institucijama Kosova. Zatim pravo na upotrebu maternjeg jezika u institucijama kao što su policija, tužilaštvo, sudstvo, lokalne samouprave, vlada i sl. Ova grupa će se sastojati i od predstavnika civilnog društva sa ciljem implementiranja mera i prioriteta radi očuvanja, garancije i promocije ljudskih prava koja su neotuđiva, neizmenjiva, neprikosnovena, na osnovu zakonodavstva u Republici Kosovo.

Dalje je Redžepi rekla da postoji velika politička volja Vlade o pružanju jednakih mogućnosti za sve, za maksimalnu posvećenost i angažovanost, da ljudska prava i da oni budu predstavljeni i zastupljena kao vrednost države na principima demokratije, vladavine zakona, ne-diskriminacije, promocije rodne ravnopravnosti, mirnog suživota i uzajamno poštovanje među narodima bez obzira na razlike jezičke, kulturne, verske ili bilo kojoj druge prirode. I jačanje mehanizma međuinstitucionalne koordinacije i civilnog sektora kao bitnog elementa zastupanja ljudskih prava u našoj državi.

Kaže se da će jedna od obaveza grupe biti upravo dijalog sa institucijama radi jačanja državnog sistema promocije i odbrane ljudskih prava. Nadgledanje i implementacija zakonodavstva, politika strategija za ljudska prava, izveštavanje pred Skupštinom Kosova o zaštiti ljudskih prava u Republici Kosova, prema ustavnim odredbama i međunarodnim aktima. Razmena informacija i podataka radi izrade preporuka i izveštaja, kompetentnih saveta i ostalih organa Ujedinjenih nacija, Savjeta Evrope, Evropske Zajednice i ostalih međunarodnih organizacija.

Davanjem predloga za razvoj zakonskih okvira u oblasti ljudskih prava i ostali predlozi koji su važni za razvoj ljudskih prava u Republici Kosovo.

/Kosova.info

Go to TOP