Prijavljeno više prekršaja i nepravilnosti glasalo oko 36 odsto glasača: Kršenja privatnosti, sukobi sa članovima biračkog odbora, kršenje izborne šutnje od partija…

Nešto više od 3 časova do zatvaranja birališta u Crnoj Gori na šestim prijevremenim parlamentarnim izborima od obnove nezavisnosti države na referendumu 2006. godine. Članice NATO saveza i kandidatu za pristupanje EU. Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) do 15 sati glasalo je 35,80 odsto upisanih birača što je pad od 10 odsto u odnosu na mart ove godine prenosi Kosova.info

Po informacijama koje su do sada objavljivale organizacije koje se bave nadgledanjem izbora u Crnoj Gori CeMI ali i CDT pomenuto je da je u Podgorici na izbornom mestu 71A došlo do sukoba između birača i članova biračkog odbora nakon što je utvrđeno da je u biračkom spisku, u prostoru za potpis, potpis drugog birača. A na 74C birač presavio listić sa pogrešne strane tako da je jedan član odbora vidio za koga je glasao i listić nije poništen nasuprot izbornim pravilima. Da je na izbornom mestu 72A birač izneo glasački listić i prekršio odredbe zakona o tajnosti glasanja tamošnjeg zakona i listić je poništen. Kao i pozive građanima iz izbornih štabova da izađu i glasaju.

U Plavu na 11A prjavljeno je da član biračkog odbora koristi telefon kršeći uredbu zabrane upotreba elektronskih uređaja za komunikacju u prostoriji za glasanje.

U Nikšiću nije prihvaćen zahtjev za glasanje jer je bio na starom obrascu koji je nakon toga popunila druga osoba i potpisala umesto birača opet prekršaj.

U Ulcinju na biračkom mestu 29 kontrolom je ustanovljeno da nedostaje jedan listić što naglašava mogućnost tzv. Bugarskog voza ali i odsustvo članova biračkih odbora i zamenika takođe je ova pojava odsustva prisutna u Podgorici i Rožajama.

U Herceg Novom je prijavljeno fotografisanje glasačkog listića a listić je poništen.

U Pljevljima se kasnilo 15 minuta za otvaranje u biračkom mjestu 3 zbog tehničkog problema sa uređajem za el.identifikaciju.

Podsećanja na današnjim vanrednim izborima učestvuje 15 lista, a biračko pravo ima 542.468 građana Republike Crne Gore.

  1. Lista Bošnjačke stranke (BS), čiji je nosilac lider BS-a Ervin Ibrahimović.
  2. Hrvatska građanska inicijativa, koju predvodi šef te partije Adrijan Vuksanović,
  3. Lista Narodnog pokreta “Pravda za sve”, na čelu s bivšim ministrom pravde Vladimirom Leposavićem.
  4. Lista Socijalističke narodne partije (SNP) i Demosa na čelu sa predsjednikom SNP-a Vladimir Joković,
  5. Narodna koalicija koju čine Prava Crna Gora, Demohrišćanski pokret (DHP), Slobodna Crna Gora, Demokratska srpska stranka i Pokret za Pljevlja, a nosilac je lider DHP-a Dejan Vukšić.
  6. Lista Albanske alijanse, čiji su konstituenti Forca, Demokratski savez, Demokratski savez Crne Gore i građanska grupa Pokret za Tuzi, a nosilac je čelnik Force Genci Nimanbegu.
  7. Lista pokreta Preokret koju predvodi bivši poslanik Srđan Perić,
  8.  Pokret za promjene čiju listu nosi lider te partije Nebojša Medojević.
  9. Lista “Mi možemo”, s nositeljkom Dragicom Perović Ivanović
  10. Koalicija “Zajedno”, koju čine Demokratska partija socijalista (DPS), Socijaldemokrate, Demokratska unija Albanaca i Liberalna partija. Nosilac je v. d. predsjednika DPS-a Danijel Živković.
  11. Lista Pokreta Evropa sad (PES) i nju predvodi šef PES-a Milojko Spajić.
  12. Lista Socijaldemokratske partija čiji je nosilac gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković,
  13. Lista Građanskog pokreta URA i Demokrata, koju predvodi predsjednik Demokrata Aleksa Bečić.
  14. Lista koalicije “Za budućnost Crne Gore”, koju čine Nova srpska demokratija, Demokratska narodna partija (DNP) i Radnička partija. Nosilac je šef DNP-a Milan Knežević.
  15. Lista Albanskog foruma, saveza čiji su konstituenti Albanska alternativa (AA), Demokratski savez Albanaca i Nacionalna unija Albanaca. Predvodi je lider AA i predsjednik Opštine Tuzi, Nik Đeljošaj.
Go to TOP