Osmani: Vučić je pretvorio ilegalne strukture na Kosovu u mafijaške bande

Predsjednica Vjosa Osmani rekla je da Srbija nije primjenila dogovore postignute u Briselu.

Ona je čak rekla da nije ni sprovela ono što smatra najvažnijim, za razbijanje paralelnih nelegalnih struktura na Kosovu.

Umjesto da rasformira te strukture, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ih je ojačao pretvarajući ih u „mafijaške bande“.

„Nijedan od sporazuma nije sproveden, a posebno onaj važan iz 2013. godine, koji obavezuje Srbiju da demontira sve svoje nelegalne paralelne strukture širom Kosova, posebno na sjeveru. Ono što se desilo ovih 10 godina je da je Srbija, umjesto da rasformira te strukture, kontinuirano jačala do te mjere da su se te nelegalne strukture pretvorile u mafijaške bande i ujedno postale najveća opasnost za srpsku zajednicu koja živi na sjeveru Kosova “.

„Ove nelegalne strukture su kriminalne grupe koje Srbija plaća, postavlja i politički podržava, a sada su se, nakon što su izvršili čin agresije na Kosovo u septembru, sakrili u Srbiji kako se ne bi suočili sa pravdom za čin agresije. rekla je Osmani, misleći na teroristiški napad grupe Milana Radoičića na Banjsku 24. septembra prošle godine.

Ona je rekla da su osumnjičeni i za druga krivična djela, poput „ubistava srpskih političara, paljenja kuća i automobila Srba na sjeveru, prijetnji deci u vrtićima… Dakle, oni koji najviše stradaju od ovih mafijaških bandi, plaćeni su i podržava ih Vučić u Srbiji, zapravo su Srbi na Kosovu“.

Osmani je rekla da se sve to dešavalo u poslednjih 10 godina, dok je kritikovala EU što preduzima mjere protiv Kosova, a ne Srbije.

„Uprkos svemu ovome, pogodite koja je strana pod mjerama EU? To je stranka koja je 100 posto usklađena sa EU u svakoj vanjskoj i sigurnosnoj politici odlučivanja, to je stranka koja nikada ne kupuje oružje od Rusije, Kine ili Irana, to je stranka za koju je 90 posto naroda za EU je stranka koja nikada nije izvršila čin agresije na svoje susjede, koja ne destabilizira susjede, ne organizira udare protiv susjeda, koja ne koristi ruski MIG29 da preleti svoje susjede. Ovo je strana koja je pod mjerama – Kosovo. Dakle, stol je prevrnut“, naglasila je predsjednica Osmani u raspravi na GLOBSEC forumu u Pragu.

Na kraju je govorila i o dijalogu Kosova i Srbije, gdje je rekla da vidi obavezu za obije zemlje.

„Posljednja tačka za dijalog: dogovor je postignut u februaru 2023., a aneks kasnije te godine, koji predviđa obaveze i za Kosovo i za Srbiju. Prema EU i SAD, a i ja se slažem sa ovim tumačenjem, to je pravno obavezujući ugovor. Josep Borrell, visoki predstavnik, također je obavijestio generalnog sekretara UN-a da je to pravno obavezujući sporazum. Ali za sve stručnjake: šta se dešava ako jedna strana formalno istupi iz ugovora? Dakle, osnovno načelo međunarodnog prava, nijedna druga strana nema obavezu da ga sprovodi”.

„Srbija se formalno povukla iz ovog sporazuma putem pisama koje je bivši premijer ( Ana Brnabić ) uputila EU, kroz izjave predsjednika zemlje (Aleksandar Vučić ) i aktuelnog premijera (Miloša Vučevića ) koji kažu: ovo nije pravno obavezujući sporazum i nećemo ga provoditi. Sada, uprkos ovim deklaracijama, većina u EU kaže da Kosovo treba jednostrano da primjeni ovaj sporazum”.

“Čvrsto vjerujem da smo u situaciji da moramo vratiti ravnopravnost na sto. Ako se stranke tretiraju ravnopravno, onda možemo uspjeti i vrlo smo uvjereni da sa promjenama u EU, sa visokim predstavnikom koji dolazi, na stol dolazi i ravnopravnost”, naglasila je predsjednica Vjosa Osmani.

Go to TOP