Odliv radne snage, veliki šok za državu

Nezavisni sindikati Kosova smatraju da je nedostatak radne snage počeo da se jasno oseća u zemlji. Apeluju na bolje uslove rada i dostojanstven tretman radnika, jer smatraju da nisu samo plate razlog njihovog bijega. Dok Privredna komora Kosova kaže da je preduzela nekoliko koraka da spreči tako nešto, omogućavajući mladim ljudima da se pridruže tržištu rada i radno intenzivnim poslovima.

Predsjednik Samostalnog sindikata privatnog sektora Jusuf Azemi upozorava na veliki šok nedostatka radne snage, koji će se, prema njegovim riječima, početi osjećati već na proljeće.

Azemi je za kosovski online medij na albanskom KosovaPress naveo nekoliko faktora koji utiču na odlazak radne snage iz zemlje.

„Na osnovu podataka kojima raspolažemo, veliki šok usljed manjka radne snage će biti na proljeće, jer su mnogi poslovi na otvorenim objektima zaustavljeni, a ti radnici su prebačeni i rade u zatvorenim objektima gdje su stvoreni uslovi. Inače, u trenutku kada počne prolećna sezona, videće se da će to zaista biti najveći udarac za Kosovo zbog nedostatka radnika u privatnom sektoru Kosova. Nije uvek samo plata ta koja određuje ostanak ili odlazak sa Kosova, već Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i drugi zakoni koji se bave radnicima u privatnom sektoru Kosova“, kaže Azemi.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Kosova Atdhe Hikoli kaže da se već oseća nedostatak radne snage.

Hikoli kaže da su poslodavcima uputili zahtjeve da se prema svojim zaposlenima odnose na dostojanstven način, jer se na taj način, prema njegovim riječima, može zaustaviti bijeg radne snage iz zemlje.

„Na Kosovu nedostaje radnika. Mi, kao SSSK, dugo smo pokretali pitanje svesti poslodavaca o očuvanju zaposlenih na Kosovu, pa smo tražili od poslodavaca da se prema zaposlenima ponašaju na dostojanstven način, da imaju dostojanstvenu platu, ali i pored toga da se dobro ponašaju. u odnosu na zaposlene… Čak i kada zaposleni ne poštuju svoje radnike, onda bežimo sa radnih mesta… Šta je sa dostojanstvom zaposlenih na Kosovu, onda verujem da većina radnika ne i oni morao da napusti Kosovo“, rekao je.

A u pogledu poboljšanja uslova i sprečavanja bežanja radne snage, Privredna komora Kosova je preduzela nekoliko koraka.

Fjola Smailji-Azemi iz ovog doma kaže da su u tom pravcu potpisali memorandume o saradnji sa univerzitetima. Prema njenim riječima, ova inicijativa služi da postane most između univerziteta i preduzeća članica kako bi obje strane imale koristi od takve saradnje.

„Kao privredna i industrijska komora, potpisali smo nekoliko memoranduma o saradnji, uglavnom sa Univerzitetom u Prištini i sa specifičnim fakultetima u okviru ovog drugog, sa jedinom svrhom da obezbedimo posao radnom snagom u nekom obliku, ali u isto vreme mnogo studenti koji diplomiraju u različitim smjerovima i odsjecima imaju priliku da se uključe na tržište rada prije završetka studija. Ovakva inicijativa je dala i pozitivne rezultate, jer smo iz prakse svjesni da imamo mnogo studenata koji diplomiraju i nažalost prinuđeni su da rade na drugim poslovima ili profesijama koje nikako ne odgovaraju njihovoj oblasti studija”, kaže Azemi. .

Azemi kaže da jedan od glavnih razloga što mnogi mladići i devojke beže iz zemlje moraju biti bolji uslovi rada i bolja plata za njih, u evropskim zemljama, u odnosu na Kosovo.

Go to TOP