Odaberite jedan od 10 najljepših malih gradova Evrope da posjetite ove godine

Uvek ćemo imati Pariz. I Amsterdam, Berlin i Rim. Ali srce Evrope često se nalazi u njenim malim gradovima, ne samo u živopisnim prestonicama. Od mediteranskih ostrva do boemskih dvorskih kompleksa i od središta Transilvanije do brežuljaka engleskog Kotsvoldsa, ovih 10 dragulja dokazuju da malo može da bude lepo.

Česki Krumlov, Češka

Shutterstock/ecstk22


Stari grad pod zaštitom UNESCO u južnoj Bohemiji ima dobro očuvanu arhitekturu, elegantne vrtove i jedan od najvećih srednjovekovnih dvorskih kompleksa u centralnoj Evropi. Dvorac, koji potiče iz 13. veka, ima spoj gotičkih, renesansnih i baroknih elemenata, kao i zvonik s panoramskim pogledom na grad.

Gde prespavati: Hotel Ruže iz 16. veka jedno je od najbolje očuvanih istorijskih zdanja u gradu.

Erisera, Portugal

Shutterstock/trabantos

Ovaj nekada uspavani ribarski gradić na zapadu Portugala jedan je od samo dva svetska rezervata za surfovanje u Evropi, zahvaljujući desetinama plaža s dobrim uslovima i šampionskim instruktorima. Ali, čak i za one koji više vole da sačuvaju svoje noge suve, nudi mnogo toga, uključujući šarmantnu arhitekturu, raznovrsne restorane i rastuću zajednicu međunarodnih kreativaca.

Gde prespavati: Aethos Ericeira smešten je na litici izvan grada i ima sjajan pogled na okean i značajan velnes program.

Bolsena, Italija

Ovaj grad u regiji Viterbo severnog Lacija ima mnoge čari Toskane, ali manje gužve. Ima dobro očuvani stari grad i impresivne crkve, palate i trgove, a jezero Bolsena u blizini je najveće vulkansko jezero u Evropi, pogodno za plivanje i redovno snabdevanje slatkovodnim ribama.

Gde prespavati: VesConte je besprekorno obnovljena aristokratska kuća pretvorena u luksuzni butik hotel koji je u rukama iste porodice već 500 godina.

Hal u Tirolu, Austrija

Kao što samo ime sugeriše, Hall in Tirol je grad u Tirolskim Alpama blizu Inzbruka s lepo obnovljenim srednjovekovnim centrom (što ga čini najvećim starim gradom u Tirolu), grandioznim dvorcem i kovnicom gde je iskovan prvi taler na svetu (od kojeg je potekao naziv dolar). Njegov kulturni kalendar uključuje tipične proslave poput božićnog vašara i festivala Uskrsa, ali i manje tipične poput Radish Festivala i svečanog vođenja stoke.

Gde prespavati: Classic Hotel Heiligkreuz s četiri zvezdice vodi ista porodica već tri generacije.

Ronda, Španija

Shutterstock/Michael Topinka

Neverovatna i dramatična, andaluzijska Ronda smestila se s obe strane duboke klisure. „Novi grad“ delimično potiče iz 15. veka, dok stari grad potiče iz vremena Mavara. Puente Nuevo, kameni most koji povezuje dve strane, čudo je inženjeringa, a stara korida pretvorena u muzej pruža uvid u jednu od španskih tradicija.

Gde prespavati: Istorijski Parador de Ronda smešten je na ivici klisure i ima sjajan pogled.

Stara Ljubovna, Slovačka

Sa istorijom koja datira iz 1292. godine, grad na obali reke Stara Ljubovna privlači turiste svojom mešavinom istorije, kulture i prirode – područje je pogodno za planinarenje i druge rekreativne aktivnosti u prirodi. Kulturni program uključuje Dane dvorca u impozantnom dvorcu Ljubovna, festival vatre sredinom leta i festival Svetog Huberta, koji se održava u otvorenom muzeju i uključuje predstavu pozivanja jelena i blagosiljanje životinja.

Gde prespavati: Pension Kolkáreň kombinuje vibru planinskog odmarališta s centralnom lokacijom.

Kohem, Nemačka

Shutterstock/SCStock

Rajnski grad Kohem oduševljava svojim šarenim zgradama uz obalu i impresivnim srednjovekovnim dvorcem Rajhburg iz 11. veka, s kojeg se pruža odličan pogled na vinograde doline Mozela. Tu je i odlično lokalno vino. Posebno je lep u jesen, kada se drveće na brdu pretvara u šarenu paletu boja.

Gde prespavati: Moselromantik Hotel Panorama je upravo ono što naziv sugeriše – elegantan, romantičan hotel pored reke s divnim pogledom.

Bajburi, Engleska

Shutterstock/JeniFoto

Jedno od najlepših sela u Britaniji, Bajburi odiše šarmom Kotsvolda. To je mesto starih kamenih kuća i bujnih zelenih živica i travnjaka. Kuće tkača iz 17. veka u Arlington Rou neke su od najfotografisanijih kuća u zemlji, a grad je pun starinskih pabova poput Catherine Wheel-a, koji potiče iz 15. veka.

Gde prespavati: Swan Hotel nudi tipičan engleski seoski odmor u centru sela, s 18 soba u glavnoj kući i četiri privatne kuće u vrtu.

Sibiu, Rumunija

Shutterstock/Chursina Viktoriia

Bivša Evropska prestonica kulture, transilvanijski grad Sibiu poznat je po svojoj germanskoj arhitekturi u starom gradu, nasleđu 12. veka saksonskih doseljenika. Srednjovekovni zidovi, kule i trgovci UNESCO zaštićenog istorijskog centra dobro su očuvani. Glavna atrakcija je most od livenog gvožđa, Most laži, nazvan po legendama koje ga okružuju – uključujući onu koja kaže da su ga često prelazili ljubavnici koji su davali velika obećanja jedno drugom, a zatim su bačeni s mosta kada se ta obećanja nisu ispunila.

Gde prespavati: Maison Elysée je divan butik hotel koji podseća na baroknu epohu, smešten u istorijskoj zgradi blizu centra grada.

Rein, Norveška

Teško da može biti severnije od Reina, opštine na ostrvu Moskenesoya u arhipelagu Lofoten iznad Arktičkog kruga. Ostrvo je idealno mesto za posmatranje aurora ili uživanje u ponoćnom suncu. Takođe je nešto što je danas sve ređe, pravo ribarsko selo, smešteno u slikovitim fjordovima koji su prikazani u magazinima i reklamama širom sveta.

Gde prespavati: Lepi Reine Rorbuer samoproglasio se mestom „bekstva od svega“, gde gosti možda neće biti sami, ali će biti s istomišljenicima u potrazi za tišinom.

Bonifacio, Francuska

Na južnom kraju francuskog ostrva Korzika, Bonifacio je poznat po živopisnoj marini i srednjovekovnoj citadeli na litici. Bastion de l’Etendard iz 13. veka je kuća-muzej s izložbama o istoriji grada, a nedaleko odatle, nenastanjena Laveci ostrva su prirodni rezervat sa granitnim stenama i peščanim plažama.

Gde prespavati: Hotel Version Maquis Citadelle ima elegantne sobe, bazen i izvanredan pogled.

Go to TOP