Naftni gigant Shell kaže da mu je potrebna nafta da plati zelenu promjenu(VIDEO)

Šef naftnog giganta Shell insistirao je da može preći na neto nulu do 2050. godine, ali će mu trebati gotovina iz poslovanja s naftom i plinom da bi to platio. Ben van Beurden odbacio je razdvajanje svog naslijeđenog poslovanja s naftom i plinom od ulaganja u obnovljive izvore, na potez na koji je pozvao aktivista dioničar Third Point javlja BBC a prenosi Kosova.info.

U ekskluzivnom razgovoru za BBC, on je rekao da se planovi kompanije za zeleniju energiju mogu finansirati samo naftom i gasom.

“U ovom trenutku [gotovina] dolazi iz našeg naslijeđenog poslovanja”, rekao je on.

Gospodin van Beurden je govorio u najvećoj evropskoj rafineriji nafte u Pernisu u blizini Roterdama, postrojenju koje planira transformirati iz rafinacije benzina i dizela u proizvodnju biogoriva i vodonika u narednoj deceniji.

Šef Shell-a Ben van Beurden govori za BBC News ekskluzivno o njegovom prelasku na neto nulu.
„Ove stvari se mogu uraditi samo ako imate objekat (kao što je Pernis) za rad i ako imate gotovinu.

“Ako moramo izgraditi tvornicu vodonika iz vjetroelektrane koju gradimo u Sjevernom moru za milijardu dolara, a koja neće biti financirana iz poslovanja s vodonikom – financirat će se iz poslovanja s naftom i plinom”, rekao je on. .

Nova naftna polja
Ali nafta i gas nisu samo naslijeđeni posao. Shell želi razviti nova naftna polja, uključujući Cambo u Sjevernom moru, za koja se nada da će proizvesti 170 miliona barela nafte.

Kako on to opravdava?

Gospodin van Beurden kaže da je odluka o naftnom polju Cambo u konačnici odluka vlade, ali kaže da nema smisla zamjenjivati ​​izvore Velike Britanije stranim uvozom kako bi se zadovoljila domaća potražnja.

Rekao je: „Zašto biste rekli: hajde da ne dobijamo naše potrebe za naftom i gasom iz sopstvenih resursa, već hajde da uvozimo sa nekog drugog mesta, verovatno sa većim ugljičnim otiskom.

“Ne mislim da će to doprinijeti platnom bilansu za Veliku Britaniju, a također neće pomoći ugljičnom otisku svijeta.”

Sumnja u mete
Shell trenutno ima globalni ugljični otisak veličine Rusije ako se uračunaju emisije kupaca koji koriste Shell proizvode.

Naredne godine planira potrošiti četiri puta više na razvoj nafte i plina nego na obnovljive izvore energije. Zbog toga neki sumnjaju da Shell može pogoditi svoje ciljeve i one koje je nametnuo holandski sud koji od njega zahtijeva da prepolovi svoje neto emisije do 2030. i da ih u potpunosti eliminiše do 2050. Shell planira uložiti žalbu na dio presude.

Bušenje nafte

Očekuje se i da će Shell uložiti sve moguće napore da smanji emisije svojih kupaca – koje čine 90% Shellovog ukupnog ugljičnog otiska. Shell namjerava uložiti žalbu na tu sudsku presudu.

Shu Ling Liauw iz istraživačke firme Global Climate Insights analizirao je planove potrošnje naftne kompanije i procjenjuje da će Shell proizvoditi više emisija do 2030. godine nego što je sada, jer namjerava da poveća svoje poslovanje s plinom.

„Čak i ako ste vrlo velikodušni i pretpostavite da dobiju sve količine hvatanja i skladištenja ugljika i kompenzacije koje su im potrebne, mogli bi jednostavno promašiti svoje ciljeve za 2030. i neće moći ispuniti 2050. godinu.

“U stvari, oni će povećavati emisije do 2030. godine, a i dalje će proizvoditi značajne količine emisija 2050.”, kaže ona.

Gospodin van Beurden kaže da su ove procjene spekulativne i insistira na tome da je Shell na pravom putu, jer je smanjio intenzitet ugljika u vlastitim operacijama za 17 posto od 2016.

Penzioni pritisak
Shell je glavna komponenta vodećeg indeksa dionica u Velikoj Britaniji. Ako imate penziju, gotovo sigurno ste suvlasnik Shell-a, BP-a i drugih naftnih i plinskih kompanija.

Postoji sve veća buka od strane mnogih povjerenika penzionih fondova i članova njihovih planova da odbace ili odustanu od udjela u preduzećima sa fosilnim gorivima kako bi ih izgladnjili kapitala. To bi bila greška, smatra najveći svjetski menadžer imovine Blackrock koji brine o 13 biliona dolara penzija i štednje.

“Ne možete se oduzeti od svijeta. Mnogo je bolje surađivati ​​s kompanijama i koristiti svoj utjecaj kao dioničar. Ako se oduzmete, gubite taj utjecaj”, rekao je Sandy Boss, šef upravljanja investicijama.

Potrošači imaju moć
Drugi ističu da bi, ako bi sam Shell prodao svoje poslovanje s naftom i plinom, ta sredstva preuzele kompanije koje bi mogle biti manje transparentne i manje sklone ulaganju napora u dekarbonizaciju.

Kako je nedavna energetska kriza brutalno razotkrila, Ujedinjeno Kraljevstvo, zajedno sa ostatkom svijeta, još uvijek se u velikoj mjeri oslanja na fosilna goriva. Prema van Beurdenu, to oslanjanje treba vremenom smanjiti, inače ćemo vidjeti šokove cijena u budućnosti koji će biti kontraproduktivni.

“Mislim da se ova energetska tranzicija može izvršiti, ali će zahtijevati mnogo orkestracije i puno vjere društva da se to može učiniti.

“Ako želite uništiti vjeru podizanjem cijena energije, stvaranjem nestašica ili neuspjeha tržišta, mislim da će političari izgubiti društveno prihvaćanje da je to zapravo izvodljivo.”

Koliko god da je Shell moćan, njegovi kupci mogu biti moćniji.

Sve dok postoji potražnja za fosilnim gorivima. Shell ili neko drugi će ga isporučiti. Na tu potražnju može uticati vladina šargarepa ili štap, kompanije mogu biti stisnute od strane finansijera, ali ponašanje potrošača će na kraju odrediti da li će svet moći da dostigne neto nulu do 2050. godine.

Comments

Be the first to comment on this article

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Go to TOP