Microsoft razotkriva ruske sajber napade na Ukrajinu

Prijavljeni napadi – od kojih neki nisu ranije objavljeni – sugeriraju da je hakovanje odigralo veću ulogu u sukobu od onoga što se javno zna javlja Rojters a prenosi Kosova.info.

Hakeri ruske vlade izveli su više sajber operacija protiv Ukrajine za koje se činilo da podržavaju vojne napade Moskve i internetske propagandne kampanje, navodi Microsoft u izvještaju u srijedu.

Prijavljeni upadi – od kojih neki nisu ranije bili otkriveni – sugeriraju da je hakovanje odigralo veću ulogu u sukobu od onoga što se javno zna.

Digitalni napad, za koji je Microsoft rekao da je počeo godinu dana prije ruske invazije 24. februara, možda je postavio temelje za različite vojne misije na ratom razorenoj teritoriji, otkrili su istraživači.

U periodu od 23. februara do 8. aprila, Microsoft je rekao da je uočio ukupno 37 ruskih destruktivnih sajber napada unutar Ukrajine.

Ruska ambasada u Washingtonu nije odmah uzvratila poruku tražeći komentar.

Razvojni centar MICROSOFT Israel u Herzliya Pituah. (kredit: GILI YAARI/FLASH90)

Nalazi naglašavaju kako moderno ratovanje može kombinovati digitalne i kinetičke udare, kažu stručnjaci.

“Ruski generali i špijuni pokušavali su da učine sajber napade dijelom svojih ratnih napora dok su se borili na bojnom polju”, rekao je Thomas Rid, profesor strateških studija na Paul H. Nitze školi za napredne međunarodne studije na Univerzitetu Johns Hopkins.

Microsoft je rekao da su ruske hakerske i vojne operacije funkcionirale u “tandemu protiv zajedničkog skupa ciljeva”. Tehnološka kompanija je rekla da ne može utvrditi da li je ova korelacija vođena koordinisanim donošenjem odluka ili jednostavno zbog zajedničkih ciljeva.

Na primjer, vremenska linija koju je objavio Microsoft pokazao je da su 1. marta – istog dana kada je ruska raketa ispaljena na kijevski TV toranj – medijske kompanije u glavnom gradu bile pogođene destruktivnim hakovima i sajber špijunažom.

U drugom slučaju, istraživački tim kompanije za sajber bezbjednost snimio je “osumnjičene ruske aktere” koji vrebaju na ukrajinskoj kritičnoj infrastrukturi u gradu Sumi na sjeveroistoku zemlje, dvije sedmice prije nego što su 3. marta prijavljene velike nestašice električne energije u toj oblasti.

Sljedećeg dana, rekao je Microsoft, ruski hakeri su provalili u vladinu mrežu u centralnom ukrajinskom gradu Vinica. Dva dana kasnije, projektili su sravnili gradski aerodrom.

Victor Žora, najviši ukrajinski zvaničnik za kibernetičku sigurnost, rekao je u srijedu da i dalje viđa ruske sajber napade na lokalne telekomunikacijske kompanije i operatere energetskih mreža.

Vjerujem da mogu organizirati još napada na ove sektore, rekao je Žora novinarima. “Ne bismo trebali potcijeniti ruske hakere, ali vjerovatno ne bismo trebali precijeniti njihov potencijal.”

Zahvalio je Microsoftu, američkoj vladi i brojnim evropskim saveznicima na njihovoj podršci u sajber sigurnosti.

Od početka rata, akademici i analitičari kažu da je Rusija izgledala manje aktivna u sajber domenu protiv Ukrajine nego što se očekivalo. Microsoftov izvještaj otkriva nalet zlonamjerne cyber aktivnosti, iako je njihov utjecaj u većini slučajeva bio ili nejasan ili nije odmah evidentan.

Prije dvije sedmice američka vlada je javno razotkrila sajber oružje, poznato kao Pipedream, koje je dizajnirano da ošteti sisteme industrijske kontrole. Iako alat nije pripisan Rusiji, smatra se veoma opasnim i njegovo otkriće se poklapa sa sukobom u Ukrajini. /Kosova.info.

Go to TOP