Lajčak: Došlo je vrijeme da se francusko-njemački plan zvanično prihvati

Specijalni izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Lajčak izjavio je danas da očekuje da će Priština i Beograd na sastanku u Briselu, u ponedjeljak, 27. februara prihvatiti evropski plan za rješavanje kosovskog pitanja.

– Plan, koji vjerujem da ćemo da prihvatimo u ponedjeljak, će postati obavezujući i za jednu i za drugu stranu.To nije privremeni sporazum, poslije njega će se nastaviti proces sveobuhvatne normalizacije odnosa koji treba da se završi potpisivanjem sveobuhvatnog sporazuma, prije ulaska Kosove i Srbije u Evropsku uniju – rekao je Lajčak.

Upitan da li zakazani sastanak 27. februara znači da je postignuta saglasnost i Kosova i Srbije u vezi sa finalnom verzijom francusko-njemačkog plana, Lajčak je kazao da se od septembra razgovara sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem o evropskom prijedlogu.

– Premijer Kurt i predsjednik Vučić u januaru, a premijer Kurti u februaru su rekli da prihvataju taj prijedlog. Znači vrijeme je sazrelo da organizujemo sastanak u Briselu i očekujemo od naših partnera sa zvanično i javno prihvate taj prijedlog i da razgovaramo o njegovoj implementaciji što je cilj našeg sastanka u ponedjeljak – istakao je Lajčak.

Upitan da li je u tom smislu sastanak 27. februara u Briselu presudan, odnosno po principu uzmi ili ostavi, Lajčak kaže da ne bi razgovarao o formalnostima.

– Bitno je da obje strane prihvate taj plan i formalno i javno kažu da prihvataju taj plan, a onda da razgovaramo o svim ostalim detaljima, a prije svega o ispunjavanju tog plana – rekao je Lajčak.

On je kazao da je predstojeći sastanak u Briselu veoma značajan, jer će od stavova strana u pregovorima zavisiti sledeći koraci. Dodao je da prijedlog koji će se naći na stolu u Briselu, u ponedjeljak ima snažnu podršku EU.

– Odbijanje tog prijedloga bi značilo odbijanje normalizacije odnosa i odbijanje evropskog puta, na to bi reagovale SAD, međunarodna zajednica i EU i ne želim da ulazim sada u to koje bi bile negativne posljedice. Mislim da je svima jasno da se ne govori “ne” Evropskoj uniji i Americi posebno ako možemo time dobiti stabilizaciju, normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, stabilizaciju atmosfere na Balkanu i ubrzani evropski put – kazao je Lajčak.

Ocijenio je da bi odbijanje prijedloga poslalo negativan signal u regionu i da bi otvorilo mogućnost za nove rizike od eskalacija poput onih koji su se dešavali prošle godine.

Go to TOP