Kurti pojašnjava zašto su ambasadori QUINT danas bili u njegovu kancelariju

Premijer Republike Kosovo, Aljbin Kurti, u pratnji prvog potpredsjednika Vlade, Besnika Bislimija i zamjenika ministra inostranih poslova i dijaspore, Krešnika Ahmetija, sastao se danas sa ambasadorima i diplomatskim predstavnicima zemalja QUINT i šefom Kancelarija Evropske unije na Kosovu.

Na sastanku se razgovaralo o aktuelnim dešavanjima i procesu članstva u Vijeću Evrope.

Premijer je naglasio da su do sada tri važne instance Savjeta Evrope (eminentni pravnici, izvjestilac Dora Bakojanis i Parlamentarna skupština Savjeta Evrope) potvrdile da Republika Kosovo ispunjava standarde i kriterijume da bude punopravna članica ovu organizaciju. Uslovi i preduslovi za članstvo postavljeni su u izvještaju Dore Bakoyannis, gdje stoji da Republika Kosovo ispunjava uslove, uključujući i odluku koja se godinama čeka za manastir Dečane. Štaviše, kao znak spremnosti i korak naprijed, tri šefa država poslala su izvjestiteljici Dori Bakoyannis garantno pismo za rješavanje postpristupnih pitanja koje je identificiralo Vijeće Evrope.

Premijer je istakao da je Kosovo najdemokratskija zemlja na Zapadnom Balkanu, sa naprednim ustavom koji nudi zagarantovana i proširena prava za nevećinsku zajednicu, a premašuje međunarodne standarde, ocijenili su eminentni pravnici Savjeta Evrope. Sa garantnim pismom, Kosovo je ispunilo sve kriterijume za članstvo, pa je svaki drugi zahtjev u suprotnosti sa glasanjem Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope 16. aprila, podržanom sa 82% (131 protiv 29).

Premijer je podsjetio da se normalizacija odnosa između Kosova i Srbije odvija u Briselu, a ne u Strazburu; da je proces članstva u Savjetu Evrope pitanje poštovanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, vrijednosti koje Republika Kosovo prihvata. Ova dva procesa ne treba miješati jer ne pomažu jedan drugome. Ako se ovo pomiješa, to bi nanijelo nepopravljivu štetu dijalogu u Briselu s jedne strane i Vijeću Evrope s druge strane kao instituciji za očuvanje i unapređenje demokratije i ljudskih prava.

Premijer je istakao da se član 7. Osnovnog sporazuma ne može izdvojiti iz paketa Briselskog sporazuma i Aneksa u Ohridu i ne treba ga stavljati kao prioritet i u centar. On je podsjetio da je 26. oktobra odbijena ponuda za potpisivanje Paketa sporazuma koji bi otvorio put za punu implementaciju Sporazuma, uključujući i njegov član 7 koji je povezan sa članom 10. S tim u vezi, premijer je ponovio da je taj dokument koji je Lajčak ponudio kao nacrt statuta za implementaciju člana 7 u vezi sa članom 10, nije prihvaćen 26. oktobra prošle godine u Briselu.

On je pozvao savezničke države Kosova, države QUINT da podrže članstvo Kosova 17. maja u skladu sa procjenama samih institucija Savjeta Evrope, a na osnovu zaslužnih dostignuća u razvoju demokratije, ljudskih prava, vladavina prava i njeno usklađivanje sa zapadnim vrijednostima i stavovima. U vreme kada su autokratije u Evropi u porastu i sve više zadiru u demokratiju, bezbjednost i mir, demokratska dostignuća Kosova treba da slave zapadne demokratije.

Go to TOP