Kosovo ima ‘ključeve’ za deeskalaciju situacije na severu?

Međunarodna zajednica vidi i Prištinu kao odgovornu za tenzije nastale na severu Kosova izazvane scenarijom iz Beograda sa dodacima iz kremaljske kuhinje što se prenebegava zbog simplificiranja situacije svetskih stručnjaka.

Zapravo, insistiranje Republičkog premijera Aljbin Kurtija da novi gradonačelnici kosovski Albanci na severu zemlje u opštinama naseljenim većinski kosovskim Srbima obavljaju svoje dužnosti iz opštinskih objekata koje podsećanja radi imaju dualnu (ne)prirodnu situaciju. A to je da u tri od četiri opštine objekti su se poslednje 25 godine koristili za potrebe srbijanskih paralelnih opština ali i onih koje funkcioništu po sistemu Republike Kosovo. Da ne pominjemi izdavanje dokumenata kriminalcima sa poternica Interpola i ne samo koji su našli svoje utočište u ovom delu Kosova ali i čitavoj teritoriji.

Sistem koji je “bez”prekorno radio 25 godina je doživeo kolaps napuštanjem institucija KSP-a, tužilaštva, sudova, opštinskih samouprava te privremeno i Skupštine Kosova od strane kosovskih Srba pod dirigentskom palicom Beograda što se pokazalo kao bumerang za nastavak “i”legalnih operacija od kriptorudarenja, krijumčarenja, ilegalnih puteva… što je nateralo predstavnike EU i SAD da uvedu kaznene mere Vladi Kosova.

Ali Brisel i Vašington nisu postupili isto sa susednom Srbijom nego im je zamereno zbog tenzija na severu zemlje.

A za ovu situaciju profesor sa Oksfordskog univerziteta Ričard Caplan ima objašnjenje.

„Mjere EU i SAD mogu izgledati neuravnotežene. Nema sumnje da su one represivnije za Kosovo nego za Srbiju, ali važno je shvatiti da EU i SAD nisu izdvojile Prištinu kao jedinu odgovornu za aktuelnu krizu. Beograd je takođe kritikovan zbog podsticanja tenzija. Međutim, ako se prema Prištini postupa oštrije, to je delom zato što se smatra da ona drži ključ za deeskalaciju tenzija na severu“, ocenio je on za lokalne medije na Kosovu.

Kaplan vidi još jednu opasnost koja može doći na Kosovo kao rezultat formiranja Zajednice opština naseljenim većinski kosovskim Srbima.

„Ako je dijalog Kosova i Srbije u posredstvu EU neuravnotežen, to je mnogo veće pitanje. Međutim, fokus je bio na Kurtijevom odbijanju da pristane na primenu odredbe Briselskog sporazuma o uspostavljanju ZSO. Međutim, važno je imati na umu da postoje neke odredbe sporazuma koje Srbija, sa svoje strane, nije primenila. Štaviše, sve dok Srbija nastavi da podržava paralelne strukture na Kosovu, postoji rizik da ZSO postane još jedan instrument prevelikog uticaja Beograda na Kosovu”, dodao je.

Nedavno je ambasador Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu, Džefri Hovenijer, još jednom ponovio zahteve za potpunom deeskalacijom situacije na severu Kosova i sprovođenjem Ohridskog sporazuma.

Go to TOP