Izveštavanje sa severa, tužbe i prijetnje – među glavnim izazovima novinara

Tokom 2023. godine, Kosovo je doživelo neviđeni pad u pogledu bezbednosti novinara i slobode medija, dok je izveštavanje sa severa zemlje predstavljalo izazov, gde su tamošnji novinari bili napadnuti i prećeni. Ovo je navedeno u objavljivanju godišnjeg izveštaja „Indikatori nivoa medijske slobode i bezbednosti novinara”, u organizaciji Udruženja novinara Kosova (AGK).

U izveštaju koji je sačinila AGK pominju se i tužbe protiv novinara i prekovremeni rad bez naknade Getoarbë Mulliqi iz AGK-a je rekao da se broj napada tokom prošle godine popeo na 41. Ističe da izveštavanje sa severa zemlje. , gdje su se novinari i drugi medijski radnici suočavali s napadima i prijetnjama.

„Tokom 2023. godine Kosovo je doživjelo pad bez presedana u pogledu sigurnosti novinara i slobode medija. Broj napada porastao je na 41, čime je ova godina najveća. Novinari koji su izvještavali na sjeveru suočili su se s napadima i prijetnjama. Urađeno je i licenciranje medija. Lokalne organizacije su to uspjele spriječiti iako predstavlja prijetnju medijima. Konačno, budžet koji prima RTK utvrđuje skupština, ostavljajući ga otvorenim”.

„Kada su medijski radnici u pitanju, novinari se suočavaju sa izazovima prekovremenog rada. Novinari onlajn medija suočavaju se s pritiskom klikova. Vlasnici medija utiču na sadržaj putem direktiva. Žene novinarke smatraju da su im se uslovi i pozicije u vijestima poboljšali, ali i dalje imaju izazove. Jedna od njih je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu. Novinari uglavnom prijavljuju svoje slučajeve AGK-u, policija se smatra efikasnijom za njihovo izvještavanje. Sudovi na Kosovu nemaju detaljne podatke. Novinari na Kosovu suočeni su sa pretnjama 16. juna. Suspenzija licence medija kao što je Klan Kosova. Imamo 38 napada na novinare, za koje vjerujemo da će se povećati do kraja godine”, rekao je Mulliqi.

Istraživačica Leonita Morina rekla je da je prekoračenje radnog vremena izazov za novinare, u kom slučaju nema naknade. Pominje i tužbe protiv novinara „Novinari se suočavaju sa izazovima, nemamo tačne podatke o tužbama, ali ima negdje oko 35 slučajeva. Samo ‘Kallxo.com’ ima više od 13 tužbi. Nastavljaju sa radom u teškim uslovima, plate, zdravstveno osiguranje. Oko 25 posto novinara ima ugovor sa određenim datumom ili čak neki imaju ugovor na određeno vrijeme. Novinari koji su najviše pogođeni ovim izazovima su slobodnjaci i primorani su da rade izvan novinarstva. Drugi izazov je evidentiranje radnog vremena, u slučaju neispunjavanja sati, to se odražava na njegovu platu, ali sa druge strane, ako je novinar prekoračio radno vrijeme, ne dobija se naknada”, rekao je Morina.

Pravni stručnjak u AGK-u Yll Zeka, koji je sam po sebi izazov za novinare, spomenuo je nedostatak pristupa službenim dokumentima. “Jedno od ustavnih prava je pristup javnim dokumentima, što je važno u radu novinara. Ali više zabrinjava njihova implementacija i imamo mnogo slučajeva da se novinari suočavaju sa tužbama. Imamo sistem upravljanja predmetima u pravnom sistemu, ne možemo identifikovati slučajeve koji pripadaju samo novinarima, nemamo mogućnost da predmete podijelimo po profesijama. U 2024. godini napravljena je i promjena plata”, rekao je Zeka.

Go to TOP