Iz Evropske zajedice očekuju sledeći sastanak o dinaru kao poslednju šansu za rešenje

Evropska zajednica očekuje da će naredni sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije o pitanju srbijanskog dinara biti konačan slučaj za rešenje na osnovu predloga specijalnog evropskog izaslanika za dijalog Miroslava Lajčaka.

Ovo je rekao portparol EZ Peter Stano u odgovoru za medij Radiju Slobodna Evropa osvrnuo na poslednji sastanak u Briselu 25. aprila između glavnog pregovarača Kosova Besnika Bisljimija i onog Srbije Petra Petkovića, kada nije postignut dogovor o transferu finansijske imovine sa Srbije na Kosovo, odlukom Centralna banka Kosova da samo evro treba da bude valuta za plaćanje.

“Nakon što su obje strane razjasnile svoje stavove, moderator EZ je predstavio kompromisni prijedlog aranžmana za privremeno rješenje. EZ poziva obje strane da prihvate ovaj prijedlog i ostaje spremna da bude domaćin završnog sastanka, ako se strane angažuju na konstruktivan način u vezi s prijedlogom EZ”, rekao je Stano.

Očekuje se da će sljedeći sastanak na ovu temu biti u Briselu za dvije sedmice. Petković je, nakon posljednjeg sastanka, rekao da bi naredna runda razgovora mogla biti održana 13. maja.

Nakon sastanka 25. aprila, Bisljimi je rekao da novi Lajčakov predlog ima za cilj da usaglasi stavove stranaka o finansijskoj pomoći Srbije Srbima na Kosovu. On nije izneo konkretne detalje predloga, ali je rekao da bi Kosovo i Srbija trebalo da daju svoje mišljenje o njemu u narednih sedam dana.

“Recimo da je današnji prijedlog detaljniji od prethodnog i bolje pojašnjava neke od tačaka i primjedbi koje smo imali u njegovim početnim idejama”, izjavio je Bisljimi, dodajući da je prijedlog dobar pokušaj da se nađe rješenje i da je Lajčakov ključ je da se pozabavi kako ljudi pogođeni odlukom CBK-a mogu da nastave da primaju finansijsku pomoć od Srbije.

Na dosadašnjim sastancima u Briselu o ovom pitanju izneto je više predloga za iznalaženje rešenja po kome bi Srbija mogla da vrši isplate korisnicima finansijske pomoći na Kosovu.

Novom uredbom CBK-a, evro je određen kao jedina valuta na Kosovu za plaćanje gotovinom od 1. februara. Stupanje na snagu ove uredbe razbesnelo je Srbiju, koja kroz svoj državni budžet šalje finansijsku pomoć Srbima koji žive na Kosovu.

Međunarodna zajednica je zatražila od Kosova da suspenduje ovu uredbu, kako bi građanima dalo vremena da se prilagode novoj praksi.

Međutim, Vlada Kosova je insistirala da je to nezavisna odluka CBK, a ne politička odluka.

U međuvremenu, na konferenciji za novinare u Briselu 29. aprila, Stano je odbacio kritike da dijalog Kosova i Srbije nije bio uspešan i da strane ne sprovode sporazume.

On je ponovio stav EZ da iako Sporazum o putu normalizacije i Aneks za njegovu implementaciju – koji su strane postigle prošle godine – nisu potpisani, sporazumi su pravno obavezujući za Kosovo i Srbiju.

Nijedna strana još nije preduzela korake ka implementaciji ovog sporazuma. Kosovo se zamera i što nije započelo osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom, dok se Srbiji zameraju koraci koje preduzima da spreči članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, uključujući i sadašnji proces članstva u Savetu Evrope. Između ostalog, u prošlogodišnjem sporazumu se navodi da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

“To što nisu krenuli ka implementaciji i normalizaciji izveštaja je njihov neuspeh, a ne neuspeh EZ”, rekao je Stano i dodao da je normalizacija izveštaja u interesu građana Kosova i Srbije i da će osjetiti posljedice jer bi to ometalo integraciju njihovih zemalja u EZ.

“U bezbroj slučajeva smo govorili da su sporazumi pravno obavezujući. I nema boljeg dokaza za to od činjenice da su oni sastavni dio procesa integracija u EZ i za Srbiju i za Kosovo”, rekao je Stano.

Ministri EZ su prošle sedmice odobrili odluku o promjeni pregovaračkog okvira Srbije za EU integracije, uključujući kao formalni uslov primjenu Sporazuma na putu normalizacije odnosa sa Kosovom i Aneksa za implementaciju sporazuma.

Go to TOP