Facebook će prestati koristiti softver za prepoznavanje lica

Facebook je objavio da više neće koristiti softver za prepoznavanje lica za prepoznavanje lica na fotografijama i video zapisima. Postojala je sve veća zabrinutost oko etike tehnologije prepoznavanja lica, s pitanjima privatnosti, rasne pristranosti i tačnosti. Regulatori još nisu dali jasan skup pravila o tome kako bi se trebalo koristiti, saopštila je kompanija.

Suočio se sa salvom kritika zbog svog uticaja na korisnike.

Do sada su korisnici aplikacije za društvene mreže mogli odabrati da se uključe u funkciju koja bi skenirala njihovo lice na slikama i obavijestila ih ako je neko drugi na platformi objavio njihovu sliku.

U postu na blogu, Jerome Pesenti, potpredsjednik za umjetnu inteligenciju u kompaniji, rekao je: “Usred ove stalne neizvjesnosti, vjerujemo da je ograničenje upotrebe prepoznavanja lica na uski skup slučajeva upotrebe prikladno.”

U 2019. godini, studija američke vlade je sugerirala da su algoritmi za prepoznavanje lica daleko manje precizni u identifikaciji afroameričkih i azijskih lica u usporedbi s licima bijele rase.

Afroamerikanke su bile čak i češće pogrešno identificirane, prema studiji koju je proveo Nacionalni institut za standarde i tehnologiju.

Prošle godine, Facebook je također riješio dugogodišnji pravni spor oko načina na koji skenira i označava fotografije.

Slučaj je u toku od 2015. i dogovoreno je da će firma platiti 550 miliona dolara (421 milion funti) grupi korisnika u Ilinoisu koji su tvrdili da njegov alat za prepoznavanje lica krši državne zakone o privatnosti.

Druge tehnološke firme poput Amazona i Microsofta obustavile su policiji prodaju proizvoda za prepoznavanje lica jer je upotreba tehnologije postala kontroverznija.

Facebook, koji pored najveće svjetske društvene mreže posjeduje i Instagram i servis za razmjenu poruka Whatsapp, našao se pod sve većim pritiskom regulatora i političara.

Suočava se sa pojačanim nadzorom regulatora, uključujući američku Federalnu trgovinsku komisiju, koja je podnijela antimonopolsku tužbu zbog navodne antikonkurentske prakse.

A prošlog mjeseca, bivši zaposlenik optužio je kompaniju za neetičko ponašanje. Frances Haugen je objavila keš internih dokumenata za koje je rekla da pokazuju da je Facebook stavio profit ispred sigurnosti korisnika.

Izvršni direktor Mark Zuckerburg rekao je da su tvrdnje gospođe Haugen dio koordinisanog napora da se “naslika lažna slika” kompanije.

Kompanija je nedavno objavila novo ime, Meta, za širu matičnu kompaniju nakon niza negativnih priča o Facebooku.

Gospodin Zuckerberg je rekao da postojeći brend ne može “nikako da predstavlja sve što radimo danas, a kamoli u budućnosti” i da se mora promijeniti.

Comments

Be the first to comment on this article

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Go to TOP