Donfrid u Beogradu – u saopštenju pola rečenice o Ukrajini, a šta je iza kulisa

Pomoćnica američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Karen Donfrid razgovarala je u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom u tehničkom mandatu Anom Brnabić. U saopštenju koje je stiglo posle sastanka Vučić-Donfrid samo se u pola rečenice navodi se da je bilo razgovora o odnosu Srbije prema situaciji u Ukrajini. Predsednik Srbije upoznao je i članove američke delegacije o tome da Priština ne ispunjava odredbe Briselskog sporazuma.

Očuvanje stabilnosti i dobrih susedskih odnosa i inicijativa Otvoreni Balkan teme su o kojima je predsednik Srbije razgovarao sa američkim zvaničnicima.

„Uspešna regionalna saradnja i borba za zajedničke ciljeve, najbolji je način za pripremu regionalnih država za članstvo u EU, ali i prilika da dostignemo evropske standarde pre učlanjenja“, navedeno je u saopštenju posle sastanka.

Konkretnije poruke stižu iz same Evropske Unije, pa tako predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola poručuje da Srbija ozbiljno zaostaje kada je reč o usklađivanu sa spoljnom politikom Evropske unije i traži da Zapadni Balkan nastavi sa sprovođenjem sankcija prema Rusiji u potpunosti. I dok diplomate ocenjuju da od gošće iz Amerike, Srbija može da traži bolji položaj na putu ka Evropskoj Uniji, novinari procenjuju da je Donfrid ipak ta koja koja bi mogla od Srbije da traži određene korake.

“Ovo je sada momenat koji mi moramo da iskoristimo za ono što su naši ciljevi i tu nema dileme, rečeno je na najvišem nivou Srbije, mi nismo politički neutralni, mi smo veoma opredeljeni i to je Evropska Unija i naše članstvo u EU”, rekao je za N1 diplomata i bivši ambasador Srbije u Berlinu i Londonu Ognjen Pribićević.

“Ukoliko budemo dobar đak, možemo da očekujemo brži napredak, možda da se zažmuri na jedno oko za neke unutrašnje probleme, a da se brže približimo Evropskoj uniji”, za N1 kaže direktor novinske agencije Beta Radomir Diklić.

N1: Šta znači dobar đak?

Diklić: Dobar đak znači – sankcije Rusiji

Iz same najave za dolazak Karen Donfrid mogla se naslutiti drugačija poseta Beogradu od ostalih gradova, iako je dobar poznavalac Zapadnog Balkana.

“Dok se za ostale u regionu koristi reč ohrabriti, za Srbiju se kaže da će gospođa Donfrid da urgira da se nastavi sa reformama koje će omogućiti dalje reforme za Evropske integracije”, ističe Milan Krstić sa Fakulteta političkih nauka.

Nekadašnji ambasador Sjedinjenih Država u Beogradu Kameron Manter kaže da je pred Srbijom odluka o tome na kojoj strani svetske realnosti će se naći.

“Potrebno je da građani i rukovodstvo Srbije naprave izbor kakvu državu žele: autoritarnu – koja se obračunava sa medijima, bez opozicije i suštinski saglasnom sa bezraložnim i neopravdanim napadom Rusije na Ukrajinu, ili da žive evropski život”, poručuje Manter.

Posle Beograda, Donfrid i Eskobar, koji su juče boravili u Prištini, posetiće BiH, Severnu Makedoniju, Albaniju i Crnu Goru.

Go to TOP