Dijalog se može nastaviti samo o tehničkim pitanjima, a ne o političkim

Mere koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo za navodnu zaštitu kosovskih Srba, u perspektivi Danijela Servera, profesora na Univerzitetu Džons Hopkins u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), jasno govore: dijalog se može nastaviti samo za tehnička pitanja, ali procijenite za politička.

Vučić je krajem prošle sedmice u obraćanju srpskom narodu zatražio povratak Srba u kosovske institucije, uključujući njihov povratak u Regionalnu direkciju kosovske policije za sjever, povratak srpskih sudija i tužilaca, te održavanje lokalnih izbora u četiri severne opštine Kosova – iako je on sam naredio Srbima da napuste sve ove institucije.

Pored ovih, zatražio je formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom, povlačenje specijalnih jedinica kosovske policije sa severa, ali i mogućnost nesmetanog platnog prometa i poštanskih usluga.

Nakon analize ovih takozvanih zahteva srpskog lidera, Server, kao rani pratilac dešavanja na Zapadnom Balkanu, u izjavi za Albansku poštu, dešifruje, prema svojoj analizi, poruku koju je uputio Vučić.

„Predsednik Vučić je jasno stavio do znanja da nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova“, smatra američki profesor.

Ali, smatra Serwer, ovakav stav ima troškove za Srbiju, a s druge strane, povezan je i sa pitanjem koje Vučić stalno traži za Srbe Kosova: Zajednicom opština sa srpskom većinom.

“Ovo je izbor koji isključuje članstvo Srbije u EU tokom njegovog vremena na vlasti i znači da Priština neće prihvatiti asocijaciju”, tvrdi on.

Sa ovakvom stvorenom situacijom, po oceni profesora koji cilja na dešavanja na Balkanu, dijalog Kosova i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, može da se nastavi, ali, dodaje, “za tehnička, a ne politička pitanja”.

Mere srpskog predsednika prokomentarisao je i američki Stejt department (DASH).

Bez jasnog stava o njima, DASH je rekao da je budućnost Kosova i Srbije u institucijama Evropske unije i da je dijalog između njih, uz posredovanje Unije, jedini put napred.

Ovakav stav Stejt depratmenta izneo je portparol “Radija Slobodna Evropa”, gde je naglasio da SAD “nastavlja da snažno podržava dijalog između Kosova i Srbije uz posredovanje EU, kao način da se postigne miran i produktivan odnos između dve zemlje “.

On je pozvao Kosovo i Srbiju da se “uzdrže od dalje eskalacije retorike, nekoordinisanih akcija ili zakonodavnih akata koji su u suprotnosti sa normalizacijom njihovih odnosa ili koji ugrožavaju stabilnost i bezbednost”.

U međuvremenu, u ime EU, povodom ovih mera, portparol Peter Stano rekao je da Unija pozdravlja Vučićevu spremnost na “konstruktivan angažman” u dijalogu za normalizaciju odnosa sa Kosovom.

„Pozdravljamo spremnost koju je izrazio predsednik Vučić da nastavi angažovanje u dijalogu koji vodi EU. Pozitivno primamo i njegov poziv da Srbi sa Kosova učestvuju na izborima na Kosovu i reintegrišu se u sve kosovske institucije iz kojih su izašli 2022. godine”, rekao je Stano.

Vučićeve mere i zahteve prokomentarisao je i premijer Kosova Aljbin Kurti, da nema dileme, one su napravljene iz očaja i predstavljaju iracionalnost.

Pre nego što je govorio o Vučićevim merama i zahtevima, premijer je zatražio da se govori o uslovima koje je postavio pre nekoliko meseci za nastavak dijaloga.

„To su predaja Milana Radojčića vlastima Kosova, potpisivanje sporazuma i povlačenje pisma bivše premijerke Ane Brnabić koja je rekla da ne prihvata nezavisnost Kosova niti stolicu za Kosovo u UN. , niti poštuje teritorijalni integritet”, ponovio je Kurt svoje uslove.

Dakle, ova tri uslova u njegovoj prizmu su mirna i racionalna, dok su ti Vučićevi zahtevi „mere koje su napravljene iz očaja i predstavljaju iracionalnost i uopšte nisu miroljubive, već deo agresivne kampanje za nove sukobe koji očigledno čine. nije im mesto ni na Kosovu ni u regionu”.

Go to TOP