Brojna drevna naselja Maja otkrivena u Gvatemali: “Postoje sportski tereni, piramide…”

Zahvaljujući LIDAR tehnologiji, odnosno laserskom skeniranju iz zraka, naučnici su otkrili gotovo 1.000 skrivenih naselja drevnih Maja.

Područje koje pokrivaju ova naselja je ogromno – zgrade i objekti prostiru se na 1.683 kvadratna kilometra. Riječ je o mjestima koja je ova civilizacija naseljavala od 1000. do 250. godine prije Krista.

Stručnjaci iz SAD, Gvatemale i Francuske navode da su ova naselja bila prilično gusto zbijena. U njima su pronađene kuće, sportski tereni i vjerski i obredni objekti (piramide), kao i široka mreža nasipa i kanala, piše Science Alert.

Napredni sistemi za odvodnju i sakupljanje vode

Mnoga od ovih naselja pokazuju politički/društveni/geografski odnos s drugim obližnjim naseljima, što rezultira konsolidacijom u najmanje 417 drevnih gradova, gradova i sela s prepoznatljivim granicama.

napisali su istraživači u studiji.

Veze između naselja ukazuju da se radilo o nekoj vrsti kraljevine, u smislu da su mnoga od njih imala zajedničku ideologiju i politiku. Stručnjaci kažu da su za izgradnju pronađenih objekata bile potrebne brojne vještine: proizvodnja kreča, stručnjaci za obradu kamena, arhitekte, te vjerski i državni službenici.

Pronađeni su i dokazi o razvijenim sistemima odvodnje i prikupljanja vode, koji su omogućavali lakši protok vode između naselja u vrijeme suše ili poplava.

Istraživanje pod nazivom LiDAR analize u susjednom kraškom basenu Mirador-Calakmul, Gvatemala: uvod u nove perspektive o regionalnoj socioekonomskoj i političkoj organizaciji ranih Maja objavljeno je u časopisu Ancient Mesoamerica.

Go to TOP