Brak sa 2 žene zastareo, o istopolnim brakovima nismo pričali. Podele među vernicima od vremena Osmanskog carstva pa do vremena srbijanske vlasti

Izvor: Koha

Generalni sekretar udruženja tarikata Kosova Ljuljzim Šehu rekao je da se ideja o braku dve žene može uzeti kao standard tek u srednjem veku na emisiji “Nedelja večeras sa Ronijem” na KTV-u prenosi Kosova.info.

Šehu je tom prilikom rekao da se u kosovskom društvu to ne može uzeti kao standard, jer je to, kako je rekao, zastarela ideja.

“Izlazi vjerski vođa i kaže da te tjera da uzmeš drugu ženu, a da ne pitaš prvu. Ovo je prevaziđeno. U srednjem vijeku to se moglo uzeti kao standard, ali ne u našem društvu”, rekao je Šehu, misleći na neke vođe u Islamu.

Govorio je i o istopolnim brakovima, ističući da kosovsko tarikatski savez to nije preduzeo niti se o tome izjašnjavao. Prije nekoliko dana neki mediji su pisali “o protarikatskom stavu prema istopolnim brakovima”. No, prema njegovim riječima, ovo je pogrešno tumačenje.

“Plemenito novinarstvo ima punu podršku udruženja tarikata. Izašla je jedna vijest. Mi se nismo zanimali brakovima. Veliki broj novina i portala traži informacije od nas. Novinarstvo nije potpuno mrtvo, već (ugroženo) niskošću u novinarstvu. „Morate ustati i početi unutrašnje čišćenje“, rekao je Šehu.

Šehu tvrdi da su podele među vernicima na Kosovu nastale od vremena Osmanskog carstva i trajale su do vremena srbijanske vlasti. I da su Albanci uz velike žrtve sačuvali tradiciju svoje vere, dok je za sekte rekao da su različite, i da sve ciljaju na put ka Bogu.

„Očuvali smo našu tradiciju, uz velike žrtve. Imamo svoje vjernike i svoje zajednice. Podjela između tekija i imama je prekasna za vlasti. Mi nismo vođe, mi smo vodiči. Tarikati su različiti, imaju porijeklo. Postoje sekte koje imaju neke od najistaknutijih disciplina. Tarikati su putevi da se ide ka Bogu. Imamo iste vjerske obaveze, ali imamo različitu odjeću”, rekao je.

Prema njegovim rečima, na Kosovu postoji 9 sekti, ali je bilo i onih koje su vremenom nestale. Trenutno je najveća koncentracija sekti na Kosovu u regionu Dukađinija.

“Imamo preko 200 vjerskih objekata, 400 ljudi koji vode sjedilački život. Mi imamo religiju savesti. Istočne religije nisu od savjesti. Riječ ‘Muhamed’ u našim molitvama ima značenje vrijednosnog sistema. Moramo ga sačuvati. Značenje riječi ‘Muhamed’ je bio on sam (Prorok v.j.), ali u modernim vremenima to je sistem vrijednosti na kojem je on poznat kao slava Božija. Muhamed je istorijska ličnost, ali je preminuo.”

Shehu je izjavio da je demokratska država ostvarenje poslaničke vizije.

„Mi imamo religiju savesti. Istočne religije nisu od savjesti. Najmanje 50 puta dnevno treba da budemo svjesni, da nas mržnja ne obuzme. Bog je apsolutna savest. Povrijeđeni su oni koji mrze”, rekao je.

Nažalost naše društvo nije izvuklo pouke iz prošlosti. Odnosno da je u svjetonazoru islamske vjeroispovijesti mržnja veliki porok koji uništava cijelo društvo.

„Čovjek koji ima mržnju u srcu daleko je od Boga, daleko od njegovog blagoslova, daleko od ljudskosti. Mesto gde leži mržnja je srce. Moderno kosovsko društvo ništa nije naučilo iz prošlosti. Živeli smo u zemlji u kojoj je mržnja prema Albancima bila standard. Mi smo bili žrtve ovoga, ali i oni koji su mrzeli bili su žrtve jer su patili. Čovjek koji mrzi pati, on šteti sebi”, izjavio je.

Prema njegovim riječima, tolerancija među ljudima i izgradnja društva su standard islamske vjere.

„Tolerancija je islamski standard, graditi društvo etičkih vrijednosti je islamski standard. Proročka vizija je kada se i mladi i stari nađu. Ako vjerski vođa izađe i kaže da je dobio drugu ženu, a da nije pitao prvu, to je previše za reći. U srednjem vijeku to se moglo uzeti kao standard, ali u današnjem društvu se ne može uzeti kao standard. Moramo odražavati prekrasne Božje kvalitete. Bog je blagoslovio svakog. Mržnja je ispijanje otrova u nadi da ćete nauditi drugome. Naša poruka je da društvo ne prihvata mržnju kao standard”, rekao je on.

Što se tiče sufijske struje islama, Šehu je rekao da je to duhovni put i da je njegova primarna svrha da približi vjernika Bogu.

„Biti musliman određuje da li ste u stanju da praštate, a ne mrzite, da budete tolerantni i da li ste dobrotvorni. Čovjek koji misli da je musliman samo zato što ne voli kršćane, on nije musliman. Musliman mora odražavati ljepotu Boga. Nije namjera biti sljedbenik religije. Svaka religija ima svoj duhovni put. Prava vjera je od prvog čovjeka. Priroda sufizma je da uzdiže čovjeka, iz svijesti u kojoj vlada ego je najniži nivo. “Svijest je pokajanje”, rekao je. /Kosova.info.

Go to TOP