Bislimi nakon sastanka u Briselu: Srbija se vjerovatno povukla iz dogovora o nestalim licima

Tokom današnjeg dana u Briselu je održan sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije.

Povodom ovog sastanka oglasio se glavni pregovarač Kosova, Besnik Bislimi. On je nakon sastanka rekao da je ideja susreta bila da se napravi napredak u osnivanju zajedničke komisije za prisilno nestala lica.

“Ideja današnjeg sastanka bila je da postignemo napredak u formiranju zajedničke komisije za lica nestala nasilnim putem. Zatim bi u drugom dijelu sastanka Kosovo i Srbija predstavile konkretne prijedloge, na osnovu kojih bi verzija 10 plana sekvenciranja mogla postati prihvatljiv plan za obje strane”, izjavio je Bislimi.

Ipak, dodao je da osnivanje ove komisije nije postignuto, uz tvrdnju da se Srbija najvjerovatnije povukla iz dogovora o terminima upućivanja.

“Na prvoj tački, nažalost, nismo uspjeli da ispunimo svoju misiju, dakle nismo formirali Komisiju, jer se, izgleda, Srbija povukla iz dogovora o terminima upućivanja, navodeći da žele ponovo intervenirati u dokument, što nije prihvaćeno ni od strane Brisela, niti s naše strane”, rekao je on.

Dalje je Bislimi naveo da se Srbija povlači iz osnovnog sporazuma ili odbija da o njemu uopšte razgovara.

“U drugom dijelu, Kosovo je predstavilo tri svoja prijedloga, koji se odnose na to da članovi od 1 do 4 budu uključeni u osnovni sporazum. Međutim, Srbija je odbila da da konkretne prijedloge. Pozicija Srbije može se vrlo jednostavno prevesti: prvo Zajednica (opština sa srpskom većinom), dakle to kao preduslov, a zatim ‘crvene linije’ Srbije, što u suštini znači da se Srbija povukla iz osnovnog sporazuma ili odbija da o njemu uopšte razgovara”, rekao je Bislimi.

Go to TOP