Američka centralna banka smanjuje svoj program kupovine obveznica

Federalne rezerve su iznijele planove za povlačenje milijardi dolara koje su upumpavale u ekonomiju tokom pandemije. Od početka Covid krize, američka centralna banka svakog mjeseca kupuje obveznice u vrijednosti od 120 milijardi dolara kako bi pomogla da troškovi zaduživanja budu niski.

Predsjednik Fed-a Jerome Powell rekao je da očekuje jačanje ekonomskog rasta u ostatku godine.

Međutim, rekao je da Fed “može biti strpljiv” oko podizanja kamatnih stopa.

Fed-ove kupovine državnih obveznica i hipotekarnih vrijednosnih papira smanjit će se za 15 milijardi dolara ovog mjeseca, rekao je gospodin Pauel nakon dvodnevnog sastanka odbora koji utvrđuje politiku Fed-a.

Američka ekonomija se oporavila jer je uvođenje vakcine omogućilo ponovno otvaranje prodavnica, restorana, škola i radnih mjesta.

Ali poteškoće u lancu snabdijevanja i nedostatak osoblja doveli su do toga da se kompanije bore da zadovolje rastuću potražnju, a cijene rastu najvećom stopom već trideset godina.

Gospodin Pauel je rekao da je došlo do “značajnog povećanja cena u nekim sektorima” sa inflacijom od 4,4 odsto u septembru, što je “znatno iznad” Fed-ovog cilja od 2 odsto.

Međutim, gospodin Pauel je ponovio svoj stav da je rast cena privremen, rekavši da, iako očekuje da će se viša inflacija održati “do kraja sledeće godine”, misli da će se smanjiti do drugog ili trećeg kvartala.

Otkako je najgora pandemija olakšala, kupci u SAD-u troše više, uključujući uštede prikupljene tokom karantina. Ali mnoge firme se i dalje bore da zaposle osoblje koje im je potrebno, roba je zaglavljena u lukama, a nedostatak vozača usporio je isporuke. Neke komponente kao što su kompjuterski čipovi su nedostajale.

Kao rezultat toga, Amerikanci plaćaju više za hranu, građevinski materijal, rabljene automobile, proizvode za kućanstvo i namještaj.

Richard Flynn, britanski generalni direktor Charles Schwaba, rekao je da će promjena tona Federalnih rezervi uvjeriti tržišta da će Fed držati inflaciju pod kontrolom.

„Fed će se nadati da će postupno ukidanje njegovog programa stimulacije dovesti do smanjenja potražnje, ohrabrujući ponudu da sustigne zaostatak.

Međutim, on je rekao da ni smanjenje stimulansa ni povećanje kamatnih stopa vjerovatno neće napraviti razliku u uskim grlima u lancu snabdijevanja.

Seema Shah, glavni globalni strateg u kompaniji Principal Global Investors, složila se sa tim, rekavši: „Uska grla u lancu nabavke nisu pod kontrolom Fed-a, tako da inflacija nije u potpunosti pod kontrolom Fed-a.

„Ipak, inflacija će duže biti povišena, inflaciona očekivanja su sve veća, a deficit zaposlenosti se svodi na ponudu radne snage – a ne potražnju za radnom snagom – i stoga postoje ograničenja onoga što Fed može realno postići zadržavanjem referentnih stopa nepromijenjenim za dugo.”

Finansijska tržišta su ostala snažno fokusirana na pitanje kada će kamatne stope rasti, dodala je.

Federalni komitet za otvorena tržišta (FOMC) koji utvrđuje monetarnu politiku rekao je da očekuje da će nastaviti prilagođavati podršku koja se pruža tržištu obveznica po istoj stopi svakog mjeseca, sugerirajući da će podršku u potpunosti povući do juna 2022.

Do bilo kakvog povećanja kamatnih stopa neće doći sve dok se smanjenje podrške ne završi, rekao je gospodin Pauel.

Međutim, rekao je da će se vremenski raspored za smanjenje podrške prilagoditi ekonomskim okolnostima.

Kupci u Los Angelesu

Gurpreet Gill, makrostrateg u Goldman Sachsu, rekao je da je politika za početak smanjivanja podrške bila očekivana, ali je rekao da je raspon ishoda i dalje širok.

„Velika iznenađenja na putu pandemije, inflacije, očekivanja inflacije ili rasta plata mogla bi podstaći promjenu tempa smanjenja i uticati na izglede za stopu“, rekla je ona.

Gospodin Pauel čeka da čuje da li će ga predsednik Bajden predložiti za još jedan mandat za predsednika Federalnih rezervi. Neki na lijevoj strani Demokratske stranke pozvali su na njegovu smjenu.

Comments

Be the first to comment on this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go to TOP