14 dana u predsjedničkom kompleksu u Kijevu: Kako je Zelenski izbjegao atentat

Intervju koji je Volodomir Zelenski dao za magazin Time otkriva da su Rusi imali dva pokušaja da zauzmu predsjednički kompleks dok se sa porodicom nalazio u njemu. U opširnom članku opisani su i drugi detalji do sada nepoznati javnosti.

Zelenski je opisao kako su ruske snage bile blizu toga da ga zarobe ili ubiju u prvim satima invazije koja je započela u zoru 24. februara 2022. godine.

Novinar Simon Shuster je proveo 14 dana u predsjedničkom kompleksu u Kijevu, te mu je Zelenski opisao događaje sa samog početka ruske invazije.

Predsjednik je opisao kako se prvih sati rata sjeća samo u fragmentima ali da su među najživopisnijim događaji koji su se desili nešto prije izlaska sunca 24. februara kada je sa suprugom Olenom otišao da djeci kaže kako je počelo bombardovanje i da ih pripremi za bijeg. Inače, Zelenski ima kćerku staru 17 godina i devetogodišnjeg sina.

Ubrzo je postalo jasno da predsjednički uredi nisu najsigurnije mjesto u kojem bi mogli da budu. Vojska je obavijestila Zelenskog da su se ruski napadački timovi padobranima spustili u Kijev kako bi ga ubili ili zarobili skupa sa porodicom.

“Prije te noći, takve stvari smo vidjeli samo u filmovima,” opisao je događaje Andrij Jeramek, šef osiguranja Zelenskog.

Dok su se ukrajinske trupe borile protiv Rusa na ulicama, predsjednička straža je pokušala da “zapečati” kompleks sa bilo čime što može pronaći. Stražnji ulaz je bio blokiran hrpom policijskih barikada i ploča od šperploče, što je više davalo dojam gomile smeća nego utvrde.

Prijatelji i saveznici pohrlili su do Zelenskog, ponekad kršeći sigurnosne protokole. Nekoliko ih je dovelo svoje obitelji u kompleks. Ako bi predsjednik bio ubijen, lanac sukcesije u Ukrajini zahtijeva da predsjednik parlamenta preuzme komandu. Ipak, Ruslan Stefančuk, koji obnaša tu dužnost, odvezao se ravno u predsjednički kompleks, umjesto da se skloni na drugo mjesto.

U večeri prvog dana napada, došlo je do pucnjave oko vladine četvrti u Kijevu. Čuvari su u kompleksu pogasili svjetla i donijeli pancire i puške za Zelenskog i njegove savjetnike. Oleksij Arestovič, veteran ukrajinske vojne obavještajne službe je bio jedan od rijetkih koji je imao iskustvo u upotrebi oružja.

Arestovič je opisao kako su ruske trupe napravile dva pokušaja da zazumu predsjedničku rezidenciju, a da mu je Zelenski opisao kako su se on i porodica još uvijek tu nalazili dok su se dešavali napadi.

Britanci i Amerikanci su ponudili Zelenskom da ga evakuišu skupa sa njegovim timom. Ideja je bila da se formira vlada u egzilu, najvjerovatnije u istočnoj Poljskoj koja bi vodila državu iz daljine. Kažu da niko od savjetnika Zelenskog ove ponude uopće nije uzeo u razmatranje. Zelenski je tada poručio riječi koje su došle na nalsovnice svjetskih medija: “Trebam oružje, a ne vožnju”.

Zelenski je odbio i da se uputi u tajni bunker van Kijeva koji je bio spreman za njega. Umjesto toga, drugog dana invazije, predsjednik je izašao u dvorište i snimio legendarnu poruku na mobitelu u kojoj je poručio da je još uvijek u Kijevu.

Ipak taj video snimak od 40 sekundi kojeg je Zelenski objavio nije u potpunosti opisivao pravo stanje stvari, dio vladinih i vojnih zvaničnika je bio pobjegao. Zelenski im nije dao ultimatume nego je rekao da im dozvoljava da evakuišu svoje porodice, nakon toga većina se vratila na svoje pozicije.

U ranom martu, dok su Rusi još uvijek pokušavali da opkole Kijev, Zelenski je insistirao da dio vojnih akcija pogleda svojim očima. Sa dva prijatelja i nekoliko članova obezbjeđenja, Zelenski se uputio prema sjevernom dijelu grada. Neki od najbližih savjetnika su za ovaj put saznali tek dva mjeseca nakon što se desio.

Dok su se kretali sjeverno grupa je naišla na srušeni most koji je označavao liniju fronta na ivici grada. Ovo je bio prvi put da je Zelenski izbliza vidio posljedice borbe.

Arestovič je opisao da se Zelenski nije previše miješao u vojne odluke, osim nekih okvirnih instrukcija u razgovorima sa generalima.

Predsjednik Ukrajine još uvijek većinu noći provodi u podzemnom bunkeru ispod rezidencije, tu se održavaju i neki od sastanaka. Zvaničnicima koji ga posjećuju nije dozvoljeno da nose pametne telefone dok borave u rezidenciji.

Rekao je kako ne žali za odlukom da se kandiduje za predsjednika Ukrajine prije tri godine, te da ne zna kako će završiti rat ili kako će ga historija opisati. U ovom trenutku samo zna da Ukrajina treba ratnog predsjednika i da je to uloga koju će odigrati.

Go to TOP