Preko 500 slučajeva nasilja u školama, potrebna pojačana sigurnost u obrazovnim ustanovama

Više od 500 incidenata prijavljeno je ui oko obrazovnih institucija tokom školske 2021-2022. Prema podacima Policije, ove godine je zabilježen porast nasilnih incidenata u odnosu na prethodne četiri godine. Iako nijedan slučaj nije završio sa smrtnim ishodom, učenici su ocijenili da sigurnost u obrazovnim ustanovama nije na pravom nivou. Stručnjaci za bezbjednost su poručili da je potrebno povećati prisustvo policijskih snaga u obrazovnim ustanovama.

Tokom školske 2021-2022. godine zabilježeno je 549 incidenata u objektima obrazovnih ustanova i oko njih, što je, prema podacima policije, povećanje u odnosu na prethodne četiri godine.

Od 477 prijavljenih incidenata tokom 2018. godine i 490 u 2019. godini, policija je u 2020. godini zabilježila 221 incident, dok je u 2021. godini gotovo duplo više, 413 slučajeva nasilja. Pad broja zabilježen je samo u periodu pandemije, kada se proces učenja uglavnom odvijao na daljinu.

Takav balans podstakao je zabrinutost za bezbednost u obrazovnim ustanovama, za koju je procenjeno da nije na nivou.

P.Š. učenica srednje škole “Đon Buzuku” u Prizrenu, kao glavne zabrinutosti navela je porast slučajeva fizičkog nasilja i upotrebe narkotika u školama.

„U Prizrenu se i danas sećamo slučaja kada je 15-godišnji dečak izboden u Srednjoj medicinskoj školi i kao posljedicu toga izgubio život. Slučaj se desio u blizini škole i cijeli problem je počeo u školi između učenika i mi još uvijek imamo takvih problema. I dalje imamo seksualno nasilje, i dalje imamo ubode noževima i raznim oružjem”, najavila je.

Prema podacima Policijskog registra, tokom ove godine nijedan slučaj nasilja nije rezultirao smrtnim ishodom.

Međutim, srednjoškolka P.Š. smatra da je potrebno povećati broj psihologa u školama, kako bi se spriječili slučajevi nasilja.

„Mene je lično brinulo šta se dešava u školama. Upotreba duvana i opojnih droga su dosta negativnih pojava koje je psiholog mogao razraditi zajedno sa učenicima i raznim mehanizmima škole koji bi trebalo da se pozabave učenicima u pogledu ovih pitanja“, naglasila je ona.

Tokom juna meseca, policija u Uroševcu je zaplenila pištolje, puške, noževe i drogu u okviru akcije ui oko nekoliko školskih zgrada.

“Pretreseno je i nekoliko prostorija, kuća i pratećih objekata, gdje je pet komada vatrenog oružja (pištolja), dva duga poluautomatska oružja, količina municije, 40 noževa srednjoškolaca, 10 metalnih kutija srednjoškolaca, 6 mlinova. za mljevenje marihuane, četiri metalne šipke i strujni udar”, saopšteno je iz Policije nakon akcije.

Upozoreno je da se akcija pod šifrovanim nazivom „Sigurnost u školama 2022“ nastavi u septembru, u vrijeme početka nastavnog procesa, sa opravdanjem prevencije i suzbijanja negativnih pojava u školama i njihovoj blizini.

Drizan Šalja, poznavalac pitanja bezbednosti, zatražio je povećanje prisustva policijskih snaga u obrazovnim institucijama, jer je metod koji se koristi u nekim školama za angažovanje privatnih kompanija za fizičko obezbeđenje okvalifikovao kao neefikasan.

„Potrebna je posvećenost Generalnog direktorata policije Kosova, odnosno Odeljenja za javnu bezbednost. Angažovati policijske službenike u relevantnim školskim ustanovama, kao sporedni posao, kojima bi isplatu vršile opštinske uprave za obrazovanje”, naglasio je on.

Kako bi se povećala sigurnost u školama, ministar obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija, Arbrije Nagavci, rekla je da je Nacionalni forum osnovan u junu kao savjetodavno tijelo ministarstva, u okviru kojeg su uključeni i policija, direkcije za obrazovanje i nastavnici zajedno sa učenicima.

“Inicijativa za uspostavljanje ovog foruma ispunjava stalnu potrebu školske zajednice i na tragu je razvoja politika koje donose kvalitetnije obrazovanje za sve”, izjavila je Nagavaci u saopštenju objavljenom u julu.

Go to TOP