Predstavnici Albanaca iz Preševske doline se protivi odluci Srbije da se vrati redovni vojni rok

Čelnici opština u Preševskoj dolini kritikovali su odluku srbijanskog predsednika Aleksandra Vučića o vraćanju obaveznog služenja vojnog roka. Oni su poručili da će apelovati na međunarodne saveznike da se takva odluka ne sprovodi među Albancima, jer se procenjuje da će uticati na njihovu migraciju.

Odobrenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića za vraćanje vojnog roka naišlo je na kritike čelnika opština u Preševskoj dolini. Gradonačelnica opštine Preševo, Ardita Sinani, opisala je to kao opasnost po mir i bezbednost u regionu. Ona je takođe naglasila da će to uticati na masovnu migraciju Albanaca.

„Devedesetih godina, kada je Miloševićev režim imao za cilj da ugnjetava i progoni Albance, naši mladi ljudi su bili primorani da masovno odlaze, da izbegnu vojnu službu i represiju. Danas, istorija rizikuje da se ponovi! Vraćanje obaveznog služenja vojnog roka ponovo će dovesti do masovnog egzodusa mladih Albanaca iz Preševske doline. Naši momci, čim napune 18 godina, primorani su da odu kako ne bi služili u vojsci koja ih ne predstavlja, u državi koja ih konstantno diskriminiše”, rekao je Sinani.

Ona je rekla i da Srbija nije zemlja koja je ugrožena od svojih suseda, ali da stvarna pretnja miru i stabilnosti regiona dolazi iz Srbije.

„Našem regionu je potreban mir, razvoj i sigurna budućnost naše omladine. Ali, nažalost, Vučićeva Srbija i dalje pokazuje da nema volje za normalizacijom i stabilnošću. Albanci Preševske doline žele mir, a ne napetost! Regionu je potreban napredak, a ne novi sukobi!”, napisala je ona.

Očekuje se da će tu odluku odobriti i Vlada Srbije, koja je 1. januara 2011. godine ukinula vojni rok, koncentrišući se na profesionalne snage.

„Želim da verujem da će Vlada Srbije dati saglasnost na odluku. Želim da verujem da svi razumete koliko nam je potrebna jaka vojska, koliko će nam još trebati da kupujemo oružje. Jer nije naša želja da bilo koga napadamo. Nećemo ni mi. Ali naša želja je da sprečimo sve one koji nam svakodnevno prete”, rekao je Vučić u subotu na svečanoj dodeli diploma 177 kadeta Vojne akademije.

Predsednik opštine Bujanovci Arber Pajaziti rekao je da će tražiti od međunarodnih saveznika da izvrše pritisak na Vladu Srbije kako u regrutaciju ne bi bili Albanci.

“U ovoj fazi nema razloga za brigu, jer ne znamo kako će se to implementirati. Albanci se kreću već neko vreme i normalno vide ovaj negativan uticaj u ovom aspektu, ali ja i dalje kažem da nema mesta panici, pitaćemo i Vladu i međunarodni faktor da ovu odluku ne sprovodi Albanske manjine koje su u Srbiji”, rekao je Pajaziti.

On je uveren da će mu se Albanci suprotstaviti ako tu odluku odobri Vlada Srbije.

“Albanci su to oduvijek bojkotirali i ne znam da li je neko od Albanaca regrutovan u ovu vojsku i dalje mislim da će to učiniti i neće biti Albanaca koji će biti regrutovani i otići na služenje vojnog roka u Srbiju za mnoge razloga, jer su kod Albanaca rane još sveže”, dodao je on.

Od početka ruskog rata u Ukrajini, nekoliko zemalja zapadnog Balkana vratilo se na dužnost, a neke razmatraju ponovno uspostavljanje vojne obaveze. Iako je država Kosovo odlučila da ne učini obaveznim služenje vojnog roka, to je obećao premijer Aljbin Kurti, pre dolaska na vlast.

Program “Opšta zaštita”, koji ima za cilj da zaštiti državu od pretnji, napada i prirodnih katastrofa, dobio je u sredu odobrenje Vlade Kosova.

Ministar odbrane Ejup Makedonci rekao je da je odluka da se ova usluga ne uključi u program zasnovana na analizi bezbednosnih okolnosti u zemlji i van nje, uključujući napad u Banjskoj i rat u Ukrajini.

Go to TOP