Parlament usvojio rezoluciju o Ukrajini – Srpska lista napustila sjednicu

Skupština Kosova usvojila je Rezoluciju sa 94 glasa za, bez protiv i bez uzdržanih u kojoj se najoštrije osuđuje ruska agresija u Ukrajini. U jednom trenutku Skupština traži od vlade da podnese zahtjev za članstvo u NATO-u i EU.

Izražen je i zahtjev Skupštine Vladi za spremnost za smještaj 5 hiljada izbjeglica iz Ukrajine. U tekstu rezolucije se navodi i da se Srbija nije ogradila od zločina i genocida na Kosovu i da se umjesto da Srbija bude osuđena, danas nepravedno sudi Kosovu i njenom ratu, aludirajući na to da se nadređenima OVK sudi u Hagu.

„Skupština Republike Kosovo na najoštriji način osuđuje nezakonitu, ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju i invaziju Ruske Federacije na Ukrajinu, kao i umješanost Belorusije u ovu agresiju“, stoji u prvoj tački Rezolucije. Skupština.

Kompletan tekst Rezolucije:

S obzirom na situaciju u Ukrajini, gdje se evropski kontinent suočava sa situacijama bez presedana od Drugog svjetskog rata;

Smatrajući da je napad Ruske Federacije na Ukrajinu prijetnja sigurnosti ilumine i njenog naroda, ali i prijetnja demokratskim vrijednostima, sigurnosti u Evropi i mir u svijetu;

Prepoznajući patnje i žrtve rata, dajemo punu podršku narodu Ukrajine, demokratskim institucijama koje brane domovinu, mir i slobodu poput univerzalnog vjetra Nila, bore se i brane od invazijskog napada Ruske Federacije, pokrenut 24. februara 2022. godine i kojem je prethodila nasilna i proizvoljna aneksija Krima i regiona Donbasa iz 2014. godine;

Ponavljajući veliku zabrinutost zbog uticaja i intervencije Ruske Federacije u zemljama zapadnog Balkana preko Srbije, Republike Srpske u Bosni i Hercegovini i njenih opstrukcionističkih manifestacija kao što su neuspjeli pokušaj državnog udara u Crnoj Gori, slični napori u Sjevernoj Makedoniji , do uključivanja ambasadora Ruske Federacije kao koordinirane pretnje sa predsjednikom Srbije u vojnu inspekciju srpskih snaga na granici sa Kosovom tokom septembra 2021. godine;

Ističući da kosovsko pitanje u Jugoslaviji i NATO humanitarna intervencija na Kosovu za zaustavljanje državnog aparata bivše Jugoslavije i Srbije nimalo ne liče na današnju Ukrajinu i njene legitimne institucije. Humanitarna intervencija NATO-a imala je za cilj da zaustavi etničko čišćenje Kosova i spasi ga od genocida izazvanog agresijom Srbije, koja je proterala milion Albanaca, ubila preko 12.000 civila, među njima preko 1.300 djece, izvršila više od 400 masakra, silovala oko 20.000 žene i djevojke, spalili stotine hiljada domova, uništili imovinu, kulturne, vjerske i istorijske spomenike i opljačkali artefakte. Kada je najveća alijansa predvođena NATO-om intervenisala na Kosovu 1999. godine, to je učinila nakon decenija diskriminacije i ugnjetavanja predvođenih Srbima, sistematskog nasilja i stalnog etničkog čišćenja.

Put Kosova ka nezavisnosti otvoren je nakon godina etničkog čišćenja, zatvaranja i ubistava na etničkoj osnovi i masovnih kršenja ljudskih prava.

Dok legalnost i legitimitet proglašenje nezavisnosti Kosova 17. februara 2008. potvrdio je Međunarodni sud pravde u svojoj odluci iz 2010. Skupština Kosova podsjeća da se država Srbija nikada nije distancirala od zločina i genocida na Kosovu, a ratne zločince privela pravdi. Umjesto da Srbija bude osuđena, danas se nepravedno sudi Kosovu i njegovom ratu. Uzimajući u obzir snažnu volju naroda Kosova i politički i društveni konsenzus za evroatlantske integracije Kosova; U svrhu održavanja plata i sigurnosti na Zapadnom Balkanu; Skupština Republike Kosovo, u skladu sa članom 65. Ustava Kosova i članom 6. stav 1. Poslovnika o radu Skupštine, na predlog poslaničkih grupa potpisnica, usvaja:

REZOLUCIJA

  1. Skupština Republike Kosovo na najoštriji mogući način osuđuje nezakonitu, ničim izazvanu i neopravdanu vojnu agresiju i invaziju Ruske Federacije na Ukrajinu, kao i umješanost Belorusije u ovu agresiju.
  2. Skupština Republike Kosovo se svrstava uz bok svojim zapadnim savjeznicima u podršci Ukrajini i njenom narodu, i oštro se protivi pristupu i ponašanju nekoliko zemalja koje su usklađene sa ruskom agresijom i terorom protiv Ukrajine, počevši od našeg sevjernog susjeda Srbije.
  3. Skupština Republike Kosovo podržava narod i institucije Ukrajine i osuđuje ubistva civila i djece. Također pozdravlja pokretanje istrage od strane Međunarodnog krivičnog suda i podržava prijenos predmeta iz Ukrajine na Međunarodni sud pravde.
  4. Skupština Kosova podržava uvođenje ekonomskih i političkih sankcija od strane Vlade Republike Kosovo Ruskoj Federaciji, u skladu sa sankcijama Evropske unije, Sjedinjenih Država i svih demokratskih zemalja.
  5. Skupština Republike Kosovo traži od Vlade Republike Kosovo da, pored spremnosti za smještaj 20 ukrajinskih novinara, koordinira sve dalje akcije sa međunarodnim partnerima, kao i da izrazi spremnost za eventualni smještaj do 5000 (pet hiljada) izbjeglica iz Ukrajine.

Skupština Republike Kosovo traži od Vlade Republike Kosovo da izdvoji poseban fond za pomoć ukrajinskom narodu, u skladu sa koordinacijom između dvije vlade Kosova – Ukrajine.

©Novinska agencija Kosova.info. Sva prava zadržana.

Comments

Be the first to comment on this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go to TOP