Oko 20 hiljada operacija manje u 2021., potrebna je smjena odbora SUKBK-a

U skupštinskom odboru za zdravstvo iskazana je zabrinutost zbog lista čekanja u okviru Službe Univerzitetske kliničke bolnice i upućene su kritike na račun Upravnog odbora ove ustanove, zbog čega su pojedini poslanici zatražili smjenu predsjednice UO SUKBK-a. Poslanik Bekim Hadžiju rekao je da je 2021. godine u javnim zdravstvenim ustanovama u zemlji obavljeno oko 20 hiljada operacija manje.

Poslanici Odbora za zdravstvo održali su sastanak sa Odborom i direktorom SUKBK-a, sastanak za koji su izjavili da nije završen kako treba jer je prema njihovim rečima predsednica odbora Agreta Gecaj-Gaši vređala poslanike i napustila sastanak.

Poslanik Demokratske partije Kosova Bekim Hadžiju rekao je da su zabrinuti zbog trenutne situacije u UKCK.

„U SUKBK-u 2021. godine ima 20 hiljada operacija manje, dakle 20 hiljada operacija je manje u javnom sektoru i ima 20 hiljada više operacija u privatnom sektoru i to košta milione evra, neko je imao koristi, pa ima pokušaja da se pobegne. odgovornost i bez odgovornosti kada je lista čekanja u dijagnostičkoj proceduri od nule koliko je bila do nedelju dana napravljena za šest meseci do godinu dana, mi smo takođe tražili ove račune i nismo dobili. Ministarstvo može da drži taj odbor, ali na osnovu odgovornosti koju smo videli, odnosno nemogućnosti da odgovorimo na pitanja poslanika, tražili smo ukupan broj upućivanja tokom 2021. godine iz javnog sektora u privatni sektor, rekli: ‘nemamo’ , koliko miliona eura je završilo u privatnom sektoru, ‘nemamo’. Na osnovu toga, smatram da bismo trebali preporučiti ministru zdravlja da razriješi odbor jer je to nekompetentan odbor”, rekao je Hadžiju.

Što se tiče sastanka sa Odborom SUKBK, predsedavajuća komisije, Fatmire Kolčaku je izjavila da iako mediji nisu bili prisutni na tom sastanku, neko je neke delove snimio i distribuirao, što ona smatra suprotnim zakonu.

“Postojala je kažnjiva radnja jer je sastanak neovlašteno snimljen, nije bilo predstavnika medija i nije najavljeno da će se razgovori snimati, to je bio razgovor, izvještaj u stvari UO SUKBK i direktora Kliničkog servisnog univerziteta. bolnici i procurili su medijski snimci. Vjerujem da je čak i sa zakonima na snazi, ovo kažnjivo”, rekao je Kolčaku.

I poslanik Demokratskog saveza Kosova LDK, Armend Zemaj, takođe je kritikovao predsednicu UO SUKBK.

„Njen najveći skandal i to što je izgubila fokus svog rada je to što je predsednica Odbora nedavno ili mesecima predsedava izbornom komisijom za direktora klinika, osoba koju je imenovala Vlada Republike Kosovo, čak i ovaj protivno je svim zakonskim normama koje postoje i ovde neko treba da odgovara… Podaci koje imamo, i mediji i tamošnje službe, videli smo zloupotrebe, videli davanje testova, distribuciju raznih pisama pa čak i ostavljali ukus lošeg čak i same kolege koje su profesionalni doktori i koji su konkurisali za direktora klinike. Idite danas u hitnu i imate haos, oni su napravili haos zbog neodgovornosti nje i ove ekipe. Niko ne daje odgovornost, znate šta je bilo sa metalima u lijekovima, niko nije odgovarao do danas, znate šta se dešavalo u promjeni leševa, niko nije odgovarao do danas”, rekao je Zemaj.

Poslanik Mirsad Škreta je također rekao da Ministarstvo zdravlja treba da preduzme mjere protiv Odbora SUKBK-a.

„Predsedavajuća Odbora nam se obratila uvredama, poslanicima, gospodinu Hadžijuu, meni, “Nije me briga za vas, ne znam ko ste’. U nastavku ovoga zaključujem da se prema takvim osobama, koje mogu imati i imaju dokaze o zloupotrebi službenog položaja, treba komotno postupiti po zakonu, tako da lično smatram da su svi poslanici mišljenja, tražimo od nadležnih organa, Ministarstva Zdravlje, u skladu Zakon treba da preduzme mjere, mjere koje su i zakonska obaveza, ali su ujedno i naš mandat za koji smo opredijeljeni pred građanima”, rekao je on.

Dok je poslanik Alijanse za budućnost Kosova AAK Šemsedin Drešaj rekao da je lista čekanja do osam meseci za dijagnostičke procedure zabrinjavajuća.

„Zdravlje je mnogo puta proglašavano prioritetom, ali i ovoga puta se vidi da zdravlje nije prioritet, nije prioritet jer smo od cijele prošle godine vodili iste rasprave i još uvijek smo u istom, dubljem i situacija je danas mnogo gora nego što smo imali krajem prošle godine kada su liste čekanja bile nula, a danas je osam mjeseci, zbog čega nismo imali nikakav novi talas, zabrinjavajuće je da bi za vremenski interval od šest „Naredba trebalo da se napravi šest, sedam ili osam mjeseci da pacijenti čekaju na dijagnostičke procedure, a ne na hladne intervencije ili operacije”, rekao je Drešaj.

Odbor za zdravstvo utvrdio je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvu i o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. U vezi sa ovim posljednjim se kaže da je riječ o usklađivanju sa Zakonom o prekršajima.

Go to TOP