MŽK i prihvatilišta odgovaraju SSK i TSK o radu nevladinih organizacija

Mreža žena Kosova (MŽK) i sva prihvatilišta Kosova reaguju na izjave Sudskog saveta Kosova (SSK) i Tužilačkog saveta Kosova (TSK-a), koji su u petak reagovali na izjave premijera Republike, pozivajući Vladu da ispuni svoje ustavne i zakonske obaveze za stvaranje neophodnih uslova za stambeno zbrinjavanje i rehabilitaciju žrtava kriminala, kako žrtve zločina ne bi ostale na milost i nemilost nevladinim organizacijama za stambeno zbrinjavanje i rehabilitaciju.

U međuvremenu, u odgovoru Mreže žena Kosova (MŽK) i svih kosovskih prihvatilišta, kaže se da su nevladine organizacije i prihvatilišta od njihovog osnivanja i do sada uvek bili tu za sve žrtve rodno zasnovanog nasilja, čak iu slučajevi u kojima su policajci, tužioci i sudije prekršili zakon i nisu pritekli u pomoć žrtvama rodno zasnovanog nasilja.

„Jezik koji koriste SSK i TSK kao „na milost i nemilost nevladinim organizacijama“ umanjuje značaj i omalovažava rad koji su NVO do sada radile, bilo da se radi o savjetovanju, zastupanju, praćenju i pružanju smještaja žrtvama nasilja zasnovanog na spolu. Žrtve rodno zasnovanog nasilja ne osećaju se bezbedno i ne nalaze podršku i pomoć u kosovskim institucijama jer su naše institucije do sada dokazale kako ne uspevaju da ih zaštite. Posljednji slučaj nam još jednom pokazuje neuspjeh institucija u zaštiti i provođenju pravde za žene. Stoga žrtve rodno zasnovanog nasilja nalaze i uvijek imaju podršku nevladinih organizacija. Institucije pravde treba da sarađuju sa nevladinim organizacijama, jer su one te koje su sve vreme na terenu, svakodnevno se susreću sa žrtvama rodno zasnovanog nasilja, poznaju njihove potrebe, imaju rodnu ekspertizu i rodnu senzitivnost, neophodne za rešavanje slučajeva. u skladu sa zahtjevima Istanbulske konvencije i prepoznaju prekršaje sudija i tužilaca u svakom predmetu koji su do sada vodili. Skloništa također imaju dugogodišnje iskustvo u prepoznavanju i uočavanju institucionalnog nemara, posebno od strane sudija, tužilaca i policije, zbog čega je njihov rad i njihova sigurnost svakodnevno ugroženi. Stoga, MŽK poziva na međuinstitucionalnu koordinaciju i saradnju, kako bi se osigurao pravičan tretman žrtava rodno zasnovanog nasilja.

MŽK naglašava da će nastaviti svoj rad u pravnom savjetovanju, zastupanju i praćenju na sudovima za sve slučajeve rodno zasnovanog nasilja.

Go to TOP