Još uvek nema datuma sastanka između Kosova i Srbije

Iako datum narednog sastanka Kosova i Srbije, uz posredovanje EZ, nije objavljen, delegat EZ za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak došao je u Prištinu da odredi novu rundu pregovora.

Insistiranje Republike Kosovo na otvaranju mosta preko reke Ibar i zatvaranju paralelnih institucija u severnim opštinama zemlje, izgleda da je povećalo zahtev EU za brzim pregovorima između strana.

Međutim, poznavalac političkih tema u zemlji Dorajet Imeri smatra da tokom Lajčakovog mandata kosovsko-srpski dijalog nije dao prave rezultate niti je uticao na usaglašavanje stavova stranaka.

“Njegov dolazak se, naravno, može smatrati tragom napora da se održi dijalog koji je, osim što nije ponudio prave plodove, već gurnuo strane da zauzmu još udaljenije pozicije. Naravno, Evropska zajednica smatra da treba preispitati i preispitati dijalog između Kosova i Srbije jer način na koji se sada vidi nije donio plodonosne i potrebne rezultate”, rekao je Imeri.

Trenutni kontekst u vezi s dijalogom je izuzetno negativan, kaže analitičar Artan Muhadžeri.

„Posebno poslednjih dana došlo je do još većeg razdvajanja pozicija Kosova i Srbije u političkom aspektu, a pitanje Mosta je još više narušilo mogućnost bilo kakvog zbližavanja. Dakle, nema mnogo šanse za pozitivna očekivanja. Ovo može biti samo formalnost koja je u funkciji stvaranja ideje da se dijalog nastavlja, ali što se tiče kvaliteta, što se tiče osnova, ne vjerujem da će biti bilo kakve značajnije pozitivne promjene”, rekao je Muhadžeri u RTK.

U međuvremenu, profesor Mazlum Baraliju je rekao da za vreme mandata emisara Lajčaka nije bilo ničeg novog osim anima i kalkulacija u korist Srbije.

„Definitivno spoljna politika EU ne samo sa izaslanikom Lajčakom već i sa predstavnikom Borelom i drugima, portparolom Petera Stanom i ostalim zvaničnicima koji su očigledno bili neprincipijelni, ne u duhu vrednosti i principa na kojima je bila osnovali Evropsku uniju, a ne u duhu zbližavanja i objedinjavanja njihovih koordinacionih napora u dijalogu za pomirenje i normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije”, rekao je Baraliu.

Kosovo i Srbija su u dijalogu za normalizaciju odnosa u Briselu 2013. godine postigli dogovor o gašenju paralelnih institucija, ali taj sporazum Srbija nikada nije primenila.

Go to TOP