Francuska: Nakon predsjedničkih izbora sumnja u viznu liberalizaciju?!

Autor: Fatir Berzati

Nevjerica oko liberalizacije viznog režima za građane Kosova nastavlja se i nakon izbora u Francuskoj i osiguranja drugog mandata Makrona dok se na Kosovu očekuje francusko “DA”.

Imajući u vidu jačanje desnice i predstojeće izbore za Senat u junu što će umogome dati odgovor na ono što očekuju kosovari.

A neuzimajući u obzir države članice EU koje još uvjek imaju dileme oko priznanja nezavisnosti nakon 14 godina.

Sve ovo će najverovatnije uticati i na stav Francuske tokom aktuelnog predsjedavanja Savjetom Evrope.

Izazovi vladajuće većine nakon eksponencijalnog rasta desnice okupljene oko Marin Le Pen su svakako dobra osnova za skepticizam po ovom pitanju(liberalizaciju viznog režima), i svakako postavlja istu u drugi plan.

Naravno ovde(čitaj na Kosovu) se još uvjek na viznu liberalizaciju gleda kao odluka lidera, imajući u vidu političku percepciju funkcionisanja države.

Za šta je do smene vlasti na Kosovu bila najbliža refleksija stanja u Afganistanu dok geografski u Evropi.

U prilog tome ide i činjenica velikog broja hapšenja, zaplena narkotika i postepen povratak vladavine zakona nakon smene vladajućih struktura kao rezultata izbora 14 februara 2021 godine.

Nažalost većina samoproglašenih eksperta ili stručnjaka koje se bave davanjem prognoza ili odgovora na ovo pitanje međuostalim oblastima koje stručno poznaju, u jednom ili drugom aspektu u sukobu sa zakonom vezano za korupciju ili gore.

Analize koje se plasiraju javnom mnjenju uglavnom subjektivne sa populističkim narativom u zavisnosti od narudžbe.

Fokusirajući se na rezultat izbora kao pobedu individue a ne sistema vrednosti, ideologije, i političke grupacije koja zastupa određene vrednosti.

Što kao rezultat ovih anomalija svakako biti iznenađenje usled izostanaka vizne liberalizacije.

Rezultat narativa(mantre) da su ispunjeni svi uslovi, ne uzimajući u obzir: uticaj susedne Srbije preko paralelnih institucija i bezbednosne izazove za stanovništvo.

Interesne grupe sa uticajem u sigurnosnim državnim strukturama, finansijskim sredstvima za manipulaciju glasačima, ucenom radnim mestima, i slično.

Osiguravajući ulazak u Skupštinu Kosova gde bi i dalje vršili paralizu sistema i razne teatralnosti koje bi ukazivale na političku moć, degradirajući sistem vrednosti postoječeg sistema. U cilju opstanka klijentelizma, nepozma, korupcije?

Go to TOP