Evropski parlament: Dozvoliti Ukrajini korištenje zapadnog oružja

Zastupnici u Evropskom parlamentu zatražili su da zemlje Evropske unije ukinu trenutna ograničenja koja sprečavaju Ukrajinu da koristi zapadnjačke oružane sisteme protiv legitimnih vojnih ciljeva u Rusiji.

U rezoluciji, usvojenoj u četvrtak s 425 glasova za, 131 protiv i 63 suzdržana, navodi se da bez ukidanja trenutnih ograničenja Ukrajina ne može u potpunosti ostvariti svoje pravo na samoodbranu te ostaje izložena napadima na svoje stanovništvo i infrastrukturu, saopćio je Evropski parlament.

Parlament naglašava da nedovoljna isporuka municije i ograničenja njene upotrebe rizikuju neutralizirati učinke dosadašnjih napora u pomoći Ukrajini te žali zbog sve manjeg obima bilateralne vojne pomoći zemalja EU-a.

Eurozastupnici su ponovili poziv državama članicama da ispune svoju obavezu iz marta 2023. da isporuče milion komada municije Ukrajini i ubrzaju isporuku oružja, sistema protivzračne odbrane i municije, uključujući projektile TAURUS. Također, ponavljaju svoje stajalište da bi se sve zemlje EU-a i NATO saveznici trebali kolektivno i pojedinačno obavezati na godišnju vojnu podršku Ukrajini u iznosu ne manjem od 0,25 posto svog BDP-a.

Rezolucija, usvojena na ovosedmičnoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu, poziva zemlje članice EU-a da zadrže i prošire politiku sankcija Vijeća protiv Rusije, Bjelorusije i zemalja izvan EU-a te entiteta koji Rusiji isporučuju vojne tehnologije i tehnologije s dvojnom namjenom.

Zastupnici osuđuju nedavno iransko prebacivanje balističkih projektila Rusiji i pozivaju na pojačane sankcije protiv Teherana i Sjeverne Koreje zbog njihove umiješanosti u podršku ruskom ratu protiv Ukrajine. Također, žele vidjeti više kineskih pojedinaca i subjekata dodanih na popis sankcija EU-a, kao i strožije mjere za sistematsko rješavanje zaobilaženja sankcija evropskih kompanija, trećih strana i zemalja izvan EU-a.

Pozivaju EU i njegove države članice da aktivno rade na postizanju najšire moguće međunarodne podrške Ukrajini i pronalaženju mirnog rješenja za rat, koje se mora temeljiti na punom poštovanju nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine.

Oni, također, ključnim aspektima svakog rješenja smatraju odgovornost Moskve za ruske ratne zločine, odštetu i druga plaćanja. U tu svrhu, zastupnici žele da EU i partneri istomišljenika uspostave pravni režim za oduzimanje imovine u ruskom državnom vlasništvu, koju je EU zamrznuo kao dio napora da se Ukrajini nadoknadi ogromna šteta koju je pretrpjela, navodi Evropski parlament.

Go to TOP