Evropa posmatra postepen razvoj krize na Balkanu, dok Rusija raspiruje sukob

Prevod i adaptacija: Fatir Berzati, /Kosova.info

Na Balkanu, Evropa posmatra kako se sukob polako razvija. U kolumni SkyNews-a i dodaje da je problem poznat, na poznatom mjestu, ali sada sa povećanom perspektivom ruske intervencije.

Trideset godina nakon užasnog rata, Bosna uhvaćena u složeni, nestabilni spor koji uključuje etničke podjele, vjersko rivalstvo, poricanje genocida, užasna sjećanja i mučnu sumnju da Moskva raspiruje sukob, prenosi Kosova.info.

To je zemlja(BiH) oblikovana stoljećima etničkih i vjerskih podjela, i koja se još uvijek bori da se pomiri sa svojim polomljenim identitetom.

Ali moderna historija je ta koja je toliko opipljiva, različiti ožiljci koje su za sobom ostavile tri i po godine brutalnog rata 1990-ih. Bilo je 100.000 smrtnih slučajeva u zemlji od samo četiri miliona ljudi.

Najveći problemi BiH su trauma koja traje, opasne tenzije koje još uvijek dijele zemlju i osjećaj da bi se mogla vratiti na stazu katastrofalnog rata. Da se ništa, zaista, nije promijenilo.

Da shvatimo koliko su te podjele unutrašnje, odlazimo iz Sarajeva i vozimo se nekoliko sati. Neposredno prije nego što dođete do granice sa Srbijom, pronađite grad Srebrenicu.

Ovdje su vojne snage bosanskih Srba u julu 1995. ubili više od 8.000 (Bošnjačkih)muslimanskih muškaraca i dječaka.

Čin gotovo neopisive okorijelosti, predvođeni (osuđenim ratnim zločincem) Ratkom Mladićem.

Uvjerio je mještane da će biti bezbedni, a zatim je naredio šokantan talas nasilja koji je počeo, skandalozno, pred očima trupa Ujedinjenih nacija.

Strah mnogih u zapadnoj Evropi je da Rusija traži nova mjesta za raspirivanje nemira kako bi odvratila pažnju od onoga što se dešava u Ukrajini i da bi proširila evropsko jedinstvo, te da bi se Bosna, sa svojim podjelama i nestabilnošću, mogla pojaviti kao savršeni kandidat. Balkan je kroz istoriju često bio mesto nasilja.

U nastavku možete pročitati čitav tekst bez izmena:

Evropa gleda kako se kriza u Bosni polako razvija sa sumnjom da Rusija podstiče istu

Bosna je uhvaćena u složeni, nestabilni spor koji obuhvata etničke podjele, vjersko rivalstvo, poricanje genocida, mučna sjećanja i mučnu sumnju da Moskva izaziva stvari.

Poznat problem, na poznatom mestu, ali sada sa dodatnim izgledima za rusku intervenciju.

Trideset godina nakon svog užasnog rata, Bosna je uhvaćena u složeni, nestabilni spor koji obuhvata etničke podjele, vjersko rivalstvo, poricanje genocida, mučna sjećanja i mučnu sumnju da Moskva izaziva stvari.

Prošlost te gura u Bosni. To je zemlja oblikovana stoljećima etničkih i vjerskih podjela, i koja se još uvijek bori da se izbori sa vlastitim polomljenim identitetom.

Ali moderna historija je ta koja je toliko opipljiva – različiti ožiljci koje su za sobom ostavile tri i po godine brutalnog ratovanja 1990-ih. Bilo je 100.000 smrtnih slučajeva u zemlji od samo četiri miliona ljudi.

Neki od ovih ožiljaka su zapanjujuće očigledni. Zaustavljamo se kod stambene zgrade u Sarajevu, prvobitno sagrađene za Zimske olimpijske igre 1984. godine, i buljimo u visoki bočni zid – prošaran stotinama rupa. Oni se kreću od malih rupa od metaka do zjajućih praznina koje ostavljaju rakete i granate.

Ali ovo se može popraviti. Najveći problemi Bosne su trauma koja traje, opasne tenzije koje još uvijek dijele ovu zemlju i osjećaj da se možda vratila na put katastrofalnog rata. Da se ništa, zaista, nije promijenilo.

Da shvatimo koliko su te podjele visceralne, napuštamo Sarajevo i vozimo se nekoliko sati. Neposredno prije nego što dođete do granice sa Srbijom, nailazite na grad Srebrenicu.

Ovdje su bosanski Srbi u julu 1995. godine ubili više od 8.000 (Bošnjaka)muslimanskih muškaraca i dječaka. Čin gotovo neizrecive bešćutnosti, predvođen Ratkom Mladićem. Uvjeravao je mještane da će biti bezbedni, a zatim je naredio zapanjujući talas nasilja, koji je počeo, skandalozno, pred očima trupa Ujedinjenih nacija.

Ovde je sada ogromno groblje. Fokalna tačka za pamćenje. Ono što vas upada u oči je veliki broj grobova ovdje – kao i skupovi članova porodice sahranjenih zajedno – očeva i sinova, svi ubijeni u isto vrijeme.

Sehida Abdurahmanović zna za bol. Njen suprug Jakube ubijen je u prvim danima rata. Njen brat Meho je ubijen tokom masakra, a njegovi posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.

Njen 16-godišnji sin je preživio pobjegavši ​​u šumu.

„Nisam znala šta će se desiti“, kaže mi ona.

“Nisam zamišljala da će se desiti genocid, da će biti zločina takvih razmera. Da sam znala, pobjegla bih radi spsasa za sebe i svoju decu od svega što je došlo. Verovala sam u civilizaciju napravila sam veliku grešku.

“Kada sam razmišljala o svom sinu, rekao je da nikada nije prestao misliti na nas. Imali smo sreće. Rekao je da bi se ubio da smo umrli. Moj brat nikada nije pronađen i nikada nisam pronašla njegove ostatke. Nadam se da ću naći jednu kost da ga sahranim – to bi mi donelo utehu. Tako da se mogu moliti.”

Krivica za preživljavanje mnogo opterećuje mnoge. Sehidin sin je, kao i toliki broj mladih ljudi, napustio zemlju i započeo novi život u inostranstvu – od njegovog razreda od 44 učenika, samo četvero je preživjelo.

Ratko Mladić je sada u zatvoru, osuđen za genocid. Možda mislite da bi njegovo ime bilo mrlja na ovoj zemlji da će ga svi vređati. I pogriješili biste.

U obližnjem gradu Bratuncu uvedeni smo u jednu veliku prostoriju, nalik na kapelicu. Oko zidova su stotine fotografija ubijenih bosanskih Srba u ratu.

„Ovde je moj rođak Augustus“, kaže političar Vojin Pavlović dok zajedno šetamo. “Glava mu je bila odsječena i šutirana kao lopta. Bilo je užasno.”

Pavlović smatra da smrt hiljada muslimana u Srebrenici – najgorem masakru u Evropi od Holokausta – nije bila tako loša. Zločin, da, ali ništa više. Da je čovjek koji je to naručio jednostavno pogrešno shvaćen.

“Smatram da je Ratko Mladić heroj i da nije kriv za ono za šta je optužen i osuđen”, kaže mi Pavlović.

“U Srebrenici nije bilo genocida.”

Za njega ratno naslijeđe nije pomirenje, već stvaranje i širenje Republike Srpske.

Prigovarajući da su marginalizovani od strane Bošnjaka, koji čine oko polovinu stanovništva, Republika Srpska govori da želi da vodi svoje poslove, pa čak i da formira svoju vojsku.

Mnogima ovo zvuči kao retorika koja je dovela do rata prije 30 godina, ali Pavlović je jasan u svom naumu:

„Neće biti mira na ovim prostorima sve dok međunarodna zajednica predstavlja i brani i štiti samo jedna strana. Ta jedna strana je strana muslimana.”

Povratkom u glavni grad, Ljubiša Ćosić nas sa osmehom dočekuje u svojoj kancelariji. Gradonačelnik Istočnog Sarajeva ima novi ured koji gleda u daljinu. Voli da gleda u daljinu.

“Raspad Bosne i Hercegovine će se desiti ako se ova država nastavi ovako”, kaže on.

“Bošnjaci uvijek pokušavaju da imaju centralizovanu državu. Oni žele sve više i više. Nije moguće. Zbog toga smo imali rat.”

Može li se to ponoviti? Može li se Bosna zaista vratiti u sukob i podjele? Odgovor je, što je zabrinjavajuće, oprezno “možda”.

Ako Republika Srpska ikada odluči da teži nezavisnosti, trebaće joj pristalice sa moći. Kako to biva, već ima osećaj srodstva sa Srbijom, prijateljstva sa Rusijom.

„Lično, više volim Ruse nego Amerikance“, kaže Ćosić.

“Imamo veoma, veoma jak istorijski odnos sa Rusima i verujemo u Rusiju.”

Pavlović je još manje dvosmislen.

„NATO je zločinačka organizacija, koja se može porediti samo sa Trećim Rajhom kao fašističkom organizacijom“, kaže on slegnuvši ramenima.

Strah mnogih u zapadnoj Evropi je da Rusija traži nova mjesta za podsticanje nemira – da odvrati pažnju od onoga što se dešava u Ukrajini i da proširi evropsko jedinstvo – i da bi Bosna, sa svojim podjelama i nestabilnošću, mogla izgledati kao savršen kandidat.

Balkan je kroz istoriju često bio lonac za nasilje. Malo ko sumnja da bi se, ako se iskra upali, moglo ponoviti. /Kosova.info

Go to TOP