Energetska kriza prije svega kriza kašnjenja kod donošenja odluka i politika!

17. decembra 2021, Priština, INDEP i BGF.

Institut za razvojnu politiku (INDEP) i Balkanska zelena fondacija (BGF) izražavaju zabrinutost zbog pogoršane energetske situacije u zemlji. Ova situacija je posledica dugotrajnog nedostatka istinske politike u zemlji koja je ostavila Kosovo u zavisnosti od dve termoelektrane na ugalj, nespremno za ovakve krize i bez jasnog puta iz budućnosti. Krajnje je nepravedno da se ovakva situacija potrošaču šteti upozorenjima o poskupljenju struje ili ga poziva da se ne grije u hladnim mjesecima u godini. Potrebne su hitne akcije prije riječi i izjava i ruka državne pomoći prije jezika krivice građana!

Kriza uvoznih cijena energenata i nagli pad blokova postojećih elektrana otkrivaju dugogodišnje probleme energetskog sistema u zemlji. Kosovo pati od nedostatka investicija koje bi diverzifikovale proizvodnju i energetski miks, što bi građanima omogućilo jeftinije i pristupačnije domaće snabdevanje. Najmanje zadnje četiri godine pozivamo na reformu šeme podrške za obnovljive izvore energije i na ulaganje u konkretne programe energetske efikasnosti. Neusvajanje Zakona o obnovljivim resursima ove godine i neraspisivanje prvih aukcija za ulaganja u OIE, učinili su da i dalje zavisimo od preko 90% proizvodnje energije iz uglja.

Čak je i shema podrške građanima koji se odluče ulagati u solarne panele manjkava i nedovoljna! Koliko je paketa za oporavak napravljeno, a ne postoji odredba za subvencioniranje solarnih panela za građane koji bi smanjili potražnju za energijom i povećali mikroproizvodnju?! Visar Azemi, izvršni direktor BGF-a, izjavio je: „Neophodno je decentralizirati proizvodnju ako želimo veću sigurnost snabdijevanja. Energetski sektor ima stare probleme koji se ne mogu riješiti subvencijama i nasumičnim odlukama. Kosovo treba da izgradi dugoročno i održivo rešenje koje ide ka dekarbonizaciji energetskog sektora.

„Ulaganje u energetsku efikasnost koja smanjuje potrošnju energije treba posmatrati kao prioritet.“

Pozivamo Vladu da u kratkom roku osnuje Fond potrošača u nevolji prema zahtjevima Zakona o električnoj energiji, zatim da ojača Fond efikasnosti i da pomogne građanima da koriste alternativu za grijanje. Osmisliti paket oživljavanja koji ima za cilj transformaciju sistema grijanja, povećanje ušteda i povećanje kvaliteta života građana. Zeleni oporavak je jedini trajni oporavak!

Takođe pozivamo RKE da uspostavi tarifnu strukturu sa blokovima kako eventualno povećanje struje ne bi uticalo na porodice koje ne mogu sebi da priušte takvo povećanje. Tarifna struktura sa blokovima je promijenjena 2017. godine i mi smo se protivili ovom procesu.

„Važno je održavati tarifnu strukturu sa blokovima, posebno da bi se zadovoljila potražnja za energijom i promovisala energetska efikasnost. Vrijeme je da se vrati struktura koja promoviše efikasnost kako bi se kontrolisala potražnja za energijom i povećala efikasnost“, izjavio je izvršni direktor INDEP-a Burim Ejupi od 2017.

Ova energetska kriza otkriva krizu odlučivanja koja je izostala već dvadeset godina u energetskom sektoru. Krajnje je vreme da Vlada, RUE i drugi akteri ubrzaju proces tranzicije promovišući veću proizvodnju iz zelenih izvora, veću uštedu energije ulaganjem u programe energetske efikasnosti koji povećavaju kvalitet života i dinamično upravljanje snabdevanjem i potražnjom energije. Energetske krize zahtijevaju ne samo mjere ublažavanja, već i transformacijske odluke, kaže se u saopštenju za javnost NVO Indep i BGP. /Kosova.info

Go to TOP