Cena električne energije na Kosovu može porasti i preko 30 posto

Račun za el.energiju za april naredne godine, građani Kosova će moći da dođu preko 30 odsto veći nego sada.

To potvrđuju i zvaničnici Kosovske elektrodistributivne kompanije (KEDS), rekavši da energetska kriza u Evropi direktno utiče na Kosovo.

“Povećanje će biti neophodno, preko 30 posto, s obzirom na trenutnu situaciju. Ali šta će se dešavati tokom zimskih meseci, kolika će biti potrošnja? Kolika će biti uvozna cijena? Kakva će onda biti domaća proizvodnja? To određuje rast“, rekao je portparol KEDS-a Viktor Buzhala.

Evropa je već nedeljama zahvaćena energetskom krizom, zbog rasta cena gasa i drugih faktora. Kao rezultat toga, potrošači dobijaju mnogo veće račune za struju.

Građani Kosova trenutno plaćaju najnižu cenu u regionu za potrošenu električnu energiju. Za jedan kilovat sat plaćaju oko 6 centi.

Prema podacima Evropske agencije za statistiku, u Srbiji kilovat sat košta oko 8 centi, u Severnoj Makedoniji takođe oko 8 centi, u Bosni i Hercegovini oko 9 centi, u Albaniji oko 9,5 centi i u Crnoj Gori najskuplji: oko 10 centi.

Prema zvaničnicima KEDS-a, očekuje se da će se cena na Kosovu promeniti najmanje do 1. aprila 2022. godine, kada Regulatorna kancelarija za energiju (ERO) sprovodi redovne preglede tarifa.

Neki građani kažu da ne mogu sebi priuštiti poskupljenja

Ćamil Nika, penzioner koji živi u Prištini, kaže da bi povećanje cene struje dodatno otežalo život, u vreme kada su cene drugih potrošačkih proizvoda već porasle.

„Pogotovo struja uopšte ne poskupljuje. Ovaj mjesec sam platio 71 euro. Ako poskupi struja, moram spremiti penziju da je platim. Primam penziju od 182 eura”, rekla je Nika.

Ako struja poskupi za 30 odsto, njegov račun od 71 evro može dostići i preko 90 evra.

Nika kaže da u njegovoj 8-članoj porodici neki rade, ali imaju niske plate da pokriju troškove života.

„Ni mi se ne usuđujemo da uđemo u radnju. Ne morate se prijaviti, osim ako se ne prijavite i pregledate proizvode. “Lažu kao da puštaju proizvode, a zapravo ih poskupljuju”, kaže Nika.

Idriz Fazliu kaže da je njegov račun za struju za oktobar bio 20 eura. Živi sam u kući i grije se na drva.

“Sve su cijene udvostručene, sa šećerom, čajem i ostalim artiklima, nema ništa jeftino. Svakim danom su sve skuplji. Kako možemo platiti povećanu struju?“, pita Fazliu.

Na Kosovu su poslednjih meseci cene osnovnih proizvoda značajno porasle.

Prema podacima Kosovske agencije za statistiku, poskupljenja su počela u aprilu sa 1,2 odsto, da bi u septembru dostigla 4,9 odsto.

Najveća kretanja cijena bila su: hljeb, ulje, šećer, brašno i voće i povrće.

Cetvorostručenje cene uvezene energije

I pored zabrinutosti građana, u KEDS-u kažu da će poskupljenje struje biti neophodno, u slučaju da uvozne cene struje budu i dalje visoke.

Portparol KEDS-a Bužala kaže da je porast potrošnje na Kosovu uočen od oktobra – što je, prema njegovim rečima, nagnalo ovu kompaniju da uvozi struju po ceni 4 do 5 puta skupljoj nego prošle godine.

“Na osnovu kalkulacija koje smo napravili – trenutnih uvoznih cijena – dodatni trošak će biti oko 60 miliona eura, ali se može povećati ili smanjiti u zavisnosti od potrošnje i domaće proizvodnje”, kaže Buzhala.

Prema podacima KEDS-a, prosječna cijena po megavat/sat za uvezenu energiju u oktobru 2020. bila je 49 eura, za razliku od oktobra ove godine kada je ova cijena dostigla 242 eura.

Za upravljanje situacijom stvorenom energetskom krizom, Vlada Kosova je formirala radnu grupu, koja će, prema rečima ministra ekonomije Artane Rizvanoli, imati informativnu i savetodavnu ulogu. Svi akteri elektroenergetskog lanca biće dio radne grupe.

Kadriaj: Potreban nam je brz plan za preduzeća i domaćinstva

Profesor ekonomije, Mustafë Kadriaj, kaže da će eventualno povećanje cijene struje za više od 30 posto izazvati probleme za preduzeća, kao i pogoršati ekonomsku situaciju porodica koje nemaju drugu mogućnost grijanja osim struje.

Comments

Be the first to comment on this article

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Go to TOP