Ćeljaj o štrajku u prosveti i odgovoru Vlade

Narodni advokat Naim Ćeljaj oglasio se nakon štrajka u prosveti koji i dalje traje. I poziva obje strane da pronađu rješenje za izlazak iz ove situacije.

Čitavo saopštenje:

Ombudsman, u cilju ispunjavanja ustavnih i zakonskih obaveza, uzimajući u obzir situaciju nastala usled štrajka koji organizuje Unija samostalnih sindikata Kosova – SSSK, poziva stranke da razmisle i pronađu rešenja za izlazak od ove situacije.

Ombudsman je proteklih dana održao odvojene sastanke sa predstavnicima sindikata prosvete i Vlade u nastojanju da pomogne da se izađe iz ove situacije. Uprkos naporima koje je uložio kao posrednik, nažalost nije postignut dogovor između strana. Stranke nisu našle konsenzus i nastavili da zadrže isti stav kada je reč o pitanju finansijske visine paketa podrške.

Ombudsman, Naim Ćeljaj podsetio je stranke da svaki stav ili radnja, u središtu svakog prioriteta, treba da ima najbolji interes deteta i pravo deteta na obrazovanje, kao pravo zagarantovano Ustavom. Princip najboljeg interesa za decu treba da vodi svakog od nas u ispunjavanju svojih obaveza i odgovornosti.

On podseća i na ustavnu i zakonsku odgovornost vlade i pozitivnu obavezu koju država ima za poštovanje prava na obrazovanje i poštovanje ljudskih prava i sloboda, definisanih Ustavom.

S druge strane, Ombudsman ponavlja važnost poštovanja prava na sindikalno organizovanje i prava na sindikalno delovanje, ali u sadašnjoj situaciji svaki propušteni čas ima nenadoknadive posledice po decu i nastavak neučešća na nastavi je štetno u mnogim aspektima. Svaka lekcija za decu je važna za njihovu pripremu za život i podizanje njihovog potencijala za bolju budućnost.

Na kraju, za diskusije i pitanja koja se postavljaju među strankama, Ombudsman je poslao stranke da daju odgovore. Ombudsman je danas dobio odgovor iz vlasti sa stavom da su spremni da razgovaraju o pitanjima kojih se Ombudsman dotiče dok čekaju na odgovor sindikata.

Ombudsman ovim saopštenjem takođe javno poziva stranke na razmišljanje, pronalaženje rešenja za izlazak iz ove situacije, kako bi deca uživala pravo na obrazovanje.

Na kraju, Ombudsman konstatuje da se u stvorenoj situaciji ne poštuje se pravo na obrazovanje kao ustavno pravo, da se deci narušava i uskraćuje pravo na obrazovanje, a to će imati ozbiljne posledice za decu i za zemlju.

Go to TOP