Balkan za pet godina u EU, sa fokusom na dijalog Kosova i Srbije

U utorak je pažnja u Briselu bila na Kaji Kalas. U narednih pet godina bivši premijer Estonije biće šef diplomatije i sigurnosti Evropske unije (EU).

Ona je tokom saslušanja u Komitetu za vanjske poslove Evropskog parlamenta (EP) predstavila svoju viziju EU, za koju kaže da će biti važan geopolitički akter u svijetu.

Ovaj cilj se ostvaruje i politikom ekspanzije, posebno sa regionom koji ima šest država, odnosno Zapadnim Balkanom. Kosovo je jedina država u regionu koja na svom putu ka cilju ulaska u EU nema čak ni status zemlje kandidata.

„Proširenje čini našu Uniju jačom. Što se tiče novih članica EU, stabilnije i sigurnije. I sve nas to čini naprednijim. Ovdje su nam potrebni jasni rezultati u narednih pet godina. Radiću ruku pod ruku sa komesarom za proširenje na postizanju ovog cilja”, rekao je novi evropski diplomata.

U svom radnom portfelju, Kalas će, kao i njen španski prethodnik Žozep Borelj, isključivo voditi dijalog Kosovo-Srbija. On je ukratko pomenuo ovaj proces, i to kao jedan od dva puta na kojima EU radi, zajedno sa onim za širenje prema Balkanu, za koji kaže da će to učiniti tokom prvih posjeta.

„Drugi put je, naravno, dijalog Priština-Beograd, u koji su svi moji politički prethodnici uložili mnogo vremena i to bi donelo stabilnost regionu“, naglasio je Kalas.

Kallas, koji se nalazi na crnoj listi Rusije, rekao je da bi evropski blok trebao i dalje podržavati Ukrajinu, koja se suočava sa vojnom agresijom susjedne zemlje, Ruske Federacije.

Ona je naglasila da “ako agresija urodi plodom u jednoj zemlji, onda je to poziv na agresiju u drugoj zemlji”, pa prema estonskom, ruska agresija u Ukrajini mora propasti.

Ako Evropski parlament tokom novembra potvrdi sve nove evropske komesare, onda 1. decembra počinje mandat novog sastava Evropske komisije, sa njemačkom političarkom Ursulom fon Der Leyen kao predsjednicom u drugom mandatu.

Go to TOP