AIiP statusom člana posmatrača u EU odboru bez prava glasa za zaštitu podataka

Agencija za informacije i privatnost (AIP) uspjela je dobiti status člana posmatrača u Evropskom odboru za zaštitu podataka (EDPB). Ovo je izjavila za kosovske medije povjerenica AIiP-a Krenare Sogojeva-Dermaku.

Da bi postala član ovog organa, Sogojeva-Dermaku je rekla da se Kosovo prijavilo u avgustu ove godine, jer smatra da su ona i osoblje AIiP-a uradili veliki posao.

„EDPB ili Evropsko tijelo za zaštitu podataka je najviši organ na nivou Europske unije koji okuplja države članice i tijelo za zaštitu podataka građana, koji donose odluke, sprovode propise za zaštitu ličnih podataka i normalno usmjeravaju politika privatnosti ne samo na evropskom nivou već i globalno, jer kada je u pitanju privatnost poznato je da je Evropa već stvorila jedan od najnaprednijih standarda u pogledu zaštite ličnih podataka. U ovom slučaju, Kosovo je u avgustu ove godine podnelo zahtev za dobijanje statusa posmatrača. Bio je to dug lobistički rad sa evropskim kolegama koji sam radila lično, ali i sa osobljem AIiP-a za dobijanje ovog statusa”, rekla je Sogojeva-Dermaku.

Ona je rekla da je članstvo Kosova u ovom mehanizmu bez prava glasa zato što Kosovo nije članica Evropske unije, dok isti status imaju još tri evropske zemlje, uključujući i Albaniju.

„Status znači da Kosovo dođe do glavnog koraka ili dobije ovaj status, našu samointegraciju kao Kosova i kao agencije u ovaj mehanizam koji nema kuda dalje, tako da imamo pravo na posmatrača, ne možemo biti član zbog činjenica da nismo članica Evropske unije, stoga će nam to omogućiti da podržimo razvoj politika privatnosti koje sama Evropa pravi, da zajednički kreiramo standarde, da budemo dio radnih grupa u svim grupama koje se razvijaju u evropskom nivou, također učešćem na ovim redovnim sastancima EDPB-a, normalno nećemo imati pravo glasa jer smo posmatrači, ali kao dio svih ovih razvoja koji se dešavaju na ovom nivou, mi ćemo postići čak i ovaj tehnološki razvoj da se to dogodi i svaku promjenu mi ćemo ići u korak sa evropskim zemljama”.

“Do sada Albanija sa Balkana ima status posmatrača, dok su Gruzija i Moldavija među ostalim zemljama, a mi smo četvrta zemlja koja je dobila ovaj status”, izjavila je Sogojeva-Dermaku, iako nema zvaničnog izveštaja, Sogojeva-Dermaku rekao je da postoje i zemlje koje su lobirale protiv članstva Kosova u ovom mehanizmu. Veliku pomoć je, kazao je, dala Hrvatska, koja trenutno obnaša funkciju zamjenika predsjednika Upravnog odbora.

“Naravno da, nemamo detaljan izvještaj o tome kako je tekla rasprava na posljednjem sastanku odbora, ali obično nas je obavijestio sam hrvatski povjerenik, koji je također iznio naš zahtjev i pružio izvanrednu podršku Kosovu. Već smo sklopili memorandum o razumijevanju sa Hrvatskom, a hrvatski povjerenik trenutno je na poziciji zamjenika predsjednika Upravnog odbora, koji je bio glavna osoba koja je pogurala ovaj proces naprijed.

„Normalno, bez gubljenja podrške koju smo imali i od Albanije, s obzirom da je Albanija godinama ranije bila samo članica bez prava glasa kao posmatrač. Dakle, nemam informaciju koje zemlje nisu priznale Kosovo i ne podržavaju ga, čuli smo da je bilo primedbi, ali ono što je veoma važno, sve druge zemlje su to podržale i mi smo glasali i dobili smo ovaj status”, rekla je ona.

Go to TOP