
U Njemačkoj se situacija s nedostatkom kvalifikovane radne snage u prvom kvartalu ove godine dodatno pogoršala, izvijestio je u subotu njemački institut za ekonomiju (IW).
“U martu je broj slobodnih radnih mjesta za koje poslodavci ne mogu pronaći odgovarajuću radnu snagu porastao za 88.000 i sada iznosi rekordnih 558.000”, rekao je njemački institut za ekonomiju, koji se poziva na vlastito istraživanje.
Nedostatak kvalificiranih radnika, prema istraživanju, pogađa sve segmente tržišta rada, ali je posebno izražen u oblastima zdravstva, socijalne zaštite, obrazovanja i građevinarstva.
“Samo u sektoru zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja šest od deset radnih mjesta nije popunjeno zbog nedostatka adekvatne radne snage”, navodi IW u saopćenju.
U pandemijskim godinama 2020. i 2021. usporio je priliv vanjske kvalifikovane radne snage, ali je trend rasta broja slobodnih radnih mjesta počeo mnogo ranije. Jedan od razloga je povlačenje snažnog numeričkog pojasa iz sredine pedesetih.
U subotu je objavljena informacija savezne vlade prema kojoj se posljednjih godina povećava broj penzionera, odnosno osoba koje su navršile 67 godina i koje su još uvijek aktivne na tržištu rada.
Prošle godine je 1,05 miliona ljudi starijih od 67 godina bilo u nekom obliku zaposlenja, što je značajno povećanje u odnosu na 2010. godinu, kada bi samo 685.000 penzionera nastavilo da radi uz penziju.
Djelomično je ova pojava povezana i sa nedostatkom profesionalaca, zbog čega poslodavci vraćaju mnoge kvalifikovane radnike na stara radna mjesta nakon odlaska u penziju.
Pored povećanog uvoza stručnjaka iz zemalja Evropske unije, Njemačka je olakšala proces dobijanja radnih i boravišnih dozvola za stanovnike zemalja van EU. Tako je od 2016. godine na snazi program zapošljavanja radnika sa Zapadnog Balkana koji omogućava migraciju na njemačko tržište rada.
Neposredno nakon rata u Ukrajini, poslodavci i sindikati pozvali su vlasti da uklone birokratske prepreke kako bi izbjeglice iz Ukrajine što prije integrisale na njemačko tržište rada.