
Akronim koji se često koristi da opiše tri nevećinske zajednice na Kosovu – Rome, Aškalije i Egipćane – pripadnici ovih zajednica smatraju uvredljivom. Dok je ovaj akronim RAE teško je pronaći u zvaničnim dokumentima, ali je izuzetno izražena u javnom diskursu, uključujući i govor zvaničnika.
Ranije ovog meseca, RAE je spomenut na konferenciji o uticaju pandemije korona virusa za nevećinske zajednice na Kosovu.
To je izazvalo reakcije članova ovih zajednica, ali ih je bilo i ranije na društvenim mrežama.
Muhamet Arifi, predstavnik nevladine organizacije Balkan Sunflowers, koja se bavi obrazovanjem i pitanjima prava zajednica Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu, kaže da je naziv netačan iz više razloga.
„Jedna je da smo mi tri zajednice koje su priznate Ustavom Kosova. Druga je da imamo različite tradicije, kulture i stvari. Imamo različita imena, različite smo etničke pripadnosti”, rekao je Arifi za REL.
Ustav Kosova, usvojen 2008. godine, opisuje zajednice Roma, Aškalija i Egipćana kao odvojene, a termin RAE se nigde u ovom dokumentu ne koristi.
Jedan od pisaca Ustava Kosova, bivši ministar Arsim Bajrami, kaže za REL da je takva podela napravljena na osnovu Ahtisarijevog paketa – dokumenta kojim je Kosovo proglasilo nezavisnost u februaru 2008. godine.
Bajrami podseća da ovaj dokument identifikuje šest najvećih zajednica na Kosovu – među njima: Rome, Aškalije i Egipćane.
Drugi zvanični dokumenti, koji govore odvojeno za ove zajednice na Kosovu, uključuju Strategiju za integraciju zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, Zakon o zaštiti i unapređenju zajednica i drugi.
Ali, termin RAE se koristi u javnoj komunikaciji Kosovske policije, Ministarstva regionalnog razvoja i nekih drugih institucija.
Kako je nastao pojam RAE?
Geneza upotrebe termina RAE nije tačno poznata. Međutim, aktivisti koji rade sa zajednicama Roma, Aškalija i Egipćana kažu da je ona možda izašla iz tendencije da piše kraće rečenice.
„U principu, ovaj izraz se koristi za izbjegavanje [duge rečenice]. Nekome je dosadilo i prekinuo je u određenom vremenskom periodu, ali to nikada nije bio [adekvatan] izraz za tri zajednice“, kaže Vesa Batalji, programski menadžer u organizaciji „Glas Roma, Aškalija i Egipćana“ .
Govoreći za Radio Slobodna Evropa, ona kaže da u društvu nema dovoljno svijesti da bi korištenje ove akronima moglo uvrijediti zajednice.
„Da li je upotrebljiv i da li je jako izražen u javnim ustanovama?
Da, mnogo. Upravo zbog neznanja javnih zvaničnika o tri zajednice“, kaže Batalji, tražeći od poslanika koji predstavljaju tri zajednice u Skupštini Kosova, da učine više na podizanju svesti.
Zastupnik Fridon Ljalja, koji pripada egipaćanskoj zajednici, kaže da se ovaj termin ne koristi u Ustavu i da bi to, prema njegovim riječima, trebalo da bude dovoljno objašnjenje zašto ga ne bi trebalo koristiti ni u javnom diskursu.
„Pored onoga što građani mogu da koriste, koriste ga i mediji, a često i institucije. Uvijek je bilo kampanja podizanja svijesti, bilo je reakcija, ali isti trend i dalje traje“, kaže Ljalja za REL.
Uprkos svojim naporima, REL nije uspeo da dobije povratne informacije od drugih poslanika iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.
Kosovo, za razliku od EU u smislu imenovanja zajednica
Evropska unija, kojoj Kosovo želi da se pridruži, priznaje ove zajednice u opštijem smislu.
Evropska komisija, koja je izvršni organ EU, usvojila je 7. oktobra 2020. Okvirnu strategiju za Rome u Evropskoj uniji, koja se bavi socio-ekonomskom uključenošću i jednakošću uopšte.
U ovoj strategiji, ali iu drugim dokumentima EU, koristi se izraz „Romi“ koji uključuje „nekoliko različitih grupa, među kojima su Aškalije i Egipćani“.
Denis Galjuši, novinar i publicista sa Kosova koji pripada romskoj zajednici, kaže da se ne slaže da su Romi, Aškalije i Egipćani odvojene etničke grupe.
On se slaže sa terminologijom EU i kaže da ne vidi termin RAE kao uvredljiv.
“Ne vidim da je uvredljivo kada nas neko naziva RAE, jer znam da smo jedno. S druge strane, Romi nemaju krizu svog identiteta, jer su poznati širom sveta“, kaže Galjuši za Radio Slobodna Evropa.
Šta kažu istoričari?
Prema nekim istoričarima, istorija Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu nije lako objasniti.
Pukovnik Mehmeti, istoričar iz Prištine koji sada studira na Institutu za jezik i humanističke nauke u Jerusalimu, kaže da ima neke podatke o romskoj zajednici na zapadnom Balkanu.
“Ono što se većina naučnika ujedinjuje je to što se pojavljuju nekoliko decenija prije dolaska Osmanlija [u četrnaestom vijeku XIV], a zatim, tokom prvih stoljeća osmanske vladavine, sve je više referenci na njih”, rekao je Mehmeti za REL.
Što se tiče razlika između zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, sa naglaskom na Kosovo, Mehmeti objašnjava:
„Iako je općenito prihvaćeno da su Romi govornici romskog jezika [romani chib], koji je povezan s jezikom koji se govori u Pendžabu i Indiji, Aškalije i Egipćani nisu govornici ovih jezika niti se poistovjećuju sa tim precima.“

On dodaje da usmeno predanje govori o dolasku Aškalija i Egipćana iz Irana i Turske.
“Međutim, činjenica je da je još od vremena Osmanskog carstva postojala gotovo potpuna konfuzija u pogledu njihovog porijekla, a u tom slučaju su etnički, jezički i društveni identiteti imali tendenciju brkanja”, kaže Mehmeti.
Prema publikaciji Međunarodne grupe za manjinska prava iz 2018. godine, Romi Kosova su do 1990-ih „bili veoma raznolika grupa: Romi su govorili albanski ili srpsko-hrvatski i bili su muslimani ili pravoslavci“.
“Međutim, od 1990-ih Romi su podijeljeni u tri grupe koje se samoidentifikuju: Romi, Aškalije i Egipćani”, navodi se u publikaciji.
Prema njegovim rečima, Romi govore romskim jezikom, dok druge dve grupe, Aškalije i Egipćani, uopšte ne govore ovim jezikom.
U Kabinetu premijera Kosova za REL kažu da su svesni da pojam RAE smatraju uvredljivim od strane zajednica Roma, Aškalija i Egipćana i kažu da ga treba eliminisati.
„Kao vladine institucije, moramo poštovati nazive svih nevećinskih zajednica, kako je definisano u Ustavu Republike Kosovo“, navodi se u saopštenju iz kabineta premijera datom REL-u.
Poslednji zvanični podaci o zastupljenosti zajednica Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu su iz popisa iz 2011. Prema njima, na Kosovu živi 8.824 Roma, 15.436 Aškalija i 11.524 Egipćana.
Međutim, ovi podaci ne predstavljaju tačnu demografsku sliku ove tri zajednice, jer nisu svi njihovi pripadnici učestvovali u popisu, a popis nije obavljen u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru, zbog bojkota tamošnjeg stanovništva.