
Učenici devetog razreda ove godine će polagati Test postignuća za razliku od predhodnih godina. Njihovo znanje će se mjeriti u roku od dva dana, 4. i 14. juna. Ovo je u petak saopštio zamenik ministra prosvete, nauke, tehnologije i inovacija Dukađin Pupovci.
Na konferenciji za novinare objasnio je razloge za promjenu metodologije, ukazujući na rangiranje predmeta u testu.
“Svrha ove promjene je da se malo više fokusira na procjenu znanja i vještina učenika iz svih relevantnih predmeta i da se ne ide sa malim brojem pitanja kao što je to do sada rađeno”, rekao je zamjenik ministra Pupovci.
„Prvog dana biće test iz albanskog, engleskog, istorije i geografije. „Drugog dana bit će testovi iz matematike, informatike, fizike, hemije i biologije.“
Zvaničnik Ministarstva prosvjete najavio je da će 7 hiljada 15-godišnjaka ove godine proći PISA test, test koji prošle godine nije održan zbog pandemije.
Pupovci je na konferenciji govorio i o slabom interesovanju studenata koji bi mogli imati koristi od stipendija za pohađanje kurseva informatike. Rekao je da očekuju veći broj prijavljenih.
„Mislim da bi u budućnosti trebalo malo više podsticati i informisati studente da se prijave. „Ili ćemo te grantove usmjeriti drugi put u druge oblasti ili moramo proširiti krug da ne idemo samo sa maturantima, već i sa učenicima 11. razreda, da taj broj bude veći.“
Zamenik ministra Pupovci je najavio i otvaranje konkursa za zapošljavanje 100 asistenata za decu sa posebnim potrebama, kao i finansijsku podršku učenicima iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.
“Cilj je da se stipendiraju studenti iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana koji studiraju na javnim univerzitetima kako bi se pomoglo u stvaranju kadrova sa univerzitetskim obrazovanjem iz ovih zajednica”, rekao je Pupovci.
Na konferenciji je pomenut i Nacrt zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju za koji je, kako je rekao zamenik ministra, uskoro upućen Vladi i Skupštini. Prema njegovim riječima, ovaj nacrt zakona ima za cilj da predškolsko obrazovanje postane obavezno.